KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

15 sierpnia 2019 minęło 77 lat od przybycia pierwszego transportu 150 więźniów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau do podobozu KL Auschwitz- Jawischowitz. Byli to Żydzi deportowani do Auschwitz z Francji. To pierwszy przypadek w niemieckim nazistowskim systemie obozowym wykorzystania więźniów do przymusowej niewolniczej pracy pod ziemią.

Utworzony w 1942 roku podobóz KL Auschwitz- Jawischowitz w 1944 roku osiągnął stan maksymalny, tj. ponad 2500 osadzonych. Byli to więźniowie pochodzący z krajów całej ówczesnej okupowanej Europy – Polski, Francji, Holandii, Czech, Słowacji, Włochy, Belgii, Węgier, Jugosławii, Rosji, Austrii, Ukrainy, Niemiec. W 95% więźniami byli Żydzi, pozostałą część stanowiły osoby pochodzenia nieżydowskiego. Warunki pracy więźniów i życia w podobozie były bardzo ciężkie, panowała w nim wysoka śmiertelność, odbywały się też częste selekcje więźniów.

Nie jest dokładnie ustalona liczba ofiar niemieckiego nazistowskiego podobozu KL Auschwitz- Jawischowitz, ale pochłonął on życie kilku tysięcy więźniów, z czego co najmniej około 2 tysięcy ludzi zginęło tylko w następstwie samych przeprowadzanych w obozie selekcji.

15 sierpnia 2019 roku po 77 latach – upamiętniono to wydarzenie w Miejscu Pamięci pod pomnikiem ofiar podobozu KL Auschwitz- Jawischwowitz symbolicznym złożeniem kwiatów. Zarząd Powiatu Oświęcimskiego reprezentowały Członek Zarządu Teresa Jankowska oraz Radna Powiatu Katarzyna Bliźniak.

Po części oficjalnej uczestniczy uroczystości przeszli do historycznego, oryginalnie zachowanego budynku łaźni dla więźniów podobozu KL Auschwitz- Jawischowitz, gdzie zwiedzili znajdującą się w tym obiekcie wystawę stałą. Dodatkowo specjalnie na uroczystości została także pokazana wystawa czasowa z okupacyjnymi dokumentami z funkcjonowania kopalni Brzeszcze i Jawiszowice pod zarządem koncernu Herman Göering Werke.

(Źródło: Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau)