Esperal to środek, który stosowany jest w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Jedni uważają, że jest to środek dzięki któremu można przestać pić, inni są zdania, że esperal może alkoholikowi bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jak to więc jest z tym esperalem?

Jest wiele klinik, które oferują wszycie tego środka – esperal Warszawa 24h to jedna z możliwych opcji. Osoby zdecydowane na walkę z alkoholizmem mogą skorzystać z tego rozwiązania. Zanim jednak się na to zdecydują, powinny poznać 10 najważniejszych informacji o tym rozwiązaniu.

  1. Esperal zawiera disulfiram

Disulfiram to substancja, która hamuje powstawanie enzymów odpowiedzialnych za usuwanie z organizmu alkoholu. Przed podjęciem decyzji o wszyciu esperal należy sprawdzić, czy osoba uzależniona nie jest uczulona na ten składnik.

  1. Kapsułka esperal zostaje wszyta pod skórę

Esperal wszywany jest pod skórę. Dlatego ważne jest, aby zabieg wykonany był przez chirurga w odpowiednim szpitalu klub klinice. Esperal po wszyciu jest niewidoczny gołym okiem. Po założeniu konieczne są oczywiście szwy. Najczęściej zakłada się szwy rozpuszczalne, a po wszyciu ślad jest prawie niezauważalny.

  1. Nie każdy może wszyć esperal

Niestety, nie każda osoba, która chciałaby skorzystać z usługi esperal Warszawa może to uczynić. Przeciwskazaniami są uczulenia na składnik esperal, a więc np. disulfiram, wszelkie choroby związane z układem krążeniowym. Oczywiście nie można wszyć esperal, kiedy osoba jest nietrzeźwa, kiedy czas pomiędzy wszyciem, a spożywaniem jest krótszy niż 24 godziny, albo kiedy osoba została przymuszona do wszycia tej substancji.

  1. Esperal jest niebezpieczny po spożyciu alkoholu

Po spożyciu alkoholu dochodzi do szybkiego zatrucia całego organizmu. Odczuwa się wtedy ból głowy, nudności, wymioty, zaczerwienienie skóry, bardzo duży i nagły lęk, czasem drgawki. Może dojść do zawału serca. Dolegliwości utrzymują się od kilku do kilkunastu godzin.

Esperal – 10 najważniejszych informacji

  1. Spożycie alkoholu po zaszyciu może prowadzić do śmierci

Niestety, spożycie alkoholu po „wszywce” może prowadzić nawet do zgonu. Należy o tym pamiętać. Zawał serca, duszności, zaburzenia neurologiczne, niewydolność oddechowo – krążeniowa – wszystko to może spotkać osobę uzależnioną.

  1. Esperal wchodzi w reakcję z innymi lekami

Esperal może wchodzić w reakcję z niektórymi lekami. Dlatego, należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach i przyjmowanych lekach. Warto również informować innych lekarzy, już po „zaszyciu”, aby przepisywali nam leki nie wchodzące w reakcje z esperalem.

  1. Zaszycie jest bezbolesne

Esperal to bardzo mała kapsułka i nie trzeba rozcinać dużej powierzchni skóry. Ponadto, zabieg oczywiście wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Osoba poddająca się zabiegowi może po kilku godzinach po zabiegu czuć lekki ból, dyskomfort. Nie należy jednak się tego bać.

  1. Po zaszyciu należy unikać wszelkich produktów alkoholowych

Wszycie esperalu to odważna decyzja, która niesie za sobą wiele konsekwencji. Nie tylko, nie można pić alkoholu w żadnej postaci, ale nie można również mieć styczności z żadnymi produktami alkoholowymi, gdyż mogłoby to prowadzić do alergii i nieprzyjemnych konsekwencji. Należy unikać alkoholu w produktach spożywczych, np. czekoladki z alkoholem, likierem, ocet, a także wszelkich kosmetyków z alkoholem: wód toaletowych, a nawet perfum.

  1. Esperalu nie można usunąć osobiście/własnoręcznie

Osoba, która zdecydowała się na tzw. „zaszycie” nie może usunąć własnoręcznie esperal. Stosowany jest on podpowięziowo.

  1. Esperal nie wpływa na pracę i kierowanie pojazdami

Każda osoba, która zdecydowała się na wszycie esperal może niemal od razu wykonywać wszystkie normalne czynności: może pracować i jeździć samochodem. Należy tylko uważać na zszycie, aby mogło szybko się zagoić. W tym celu należy przemywać ranę i zmieniać opatrunki.