W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otwarto 1 sierpnia wystawę plakatów z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów – 75. rocznicy likwidacji „Zigeunerlager” – obozu romskiego w KL Auschwitz II – Birkenau. Powiat Oświęcimski, który był współorganizatorem ekspozycji reprezentował na wernisażu Starosta Oświęcimski Marcin Niedziela. Obecna była także Teresa Jankowska, Członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu.

Wystawa jest efektem międzynarodowego konkursu plakatowego „Romska Pamięć”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Romów w Polsce.

Na konkurs, 93 artystów z Polski, USA, Białorusi, Ukrainy, Holandii, Austrii, Meksyku, Rosji, Słowacji, Grecji, Niemiec i Chin, nadesłało blisko 180 plakatów.

Podczas wernisażu w MDSM nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Jury pod przewodnictwem prof. Władysława Pluty z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych najwyżej oceniło pracę Dominiki Czernik-Chojnackiej pt. „Ptaki” („Birds”). Przedstawia ona kolorowe ptaki wylatujące z komina pełnego czarnego dymu. Drugą nagrodę otrzymał Marek Osma za pracę pt. „Roma Train”, a trzecią Jouri Toreev z Białorusi za plakat pt. „Roma Remembrance”. Przyznano także wyróżnienia. Otrzymali je: Vladimir Tseler z Białorusi, Irmina Stanis i Ryszard Kajzer (Polska).

Najlepsze prace prezentowane są na wystawie w MDSM.

„Mamy nadzieję, że prezentacja plakatów nie tylko w Polsce, pobudzi do refleksji i zachęci odbiorców do głębszego zapoznania się z historią i tematyką martyrologii Romów i Sinti oraz problematyką KL Auschwitz-Birkenau. Podobnie jak członkowie jury żywimy nadzieję, że konkurs będzie mieć charakter cykliczny i na stałe wpisze się w krajobraz międzynarodowej kultury” – napisali we wstępie do katalogu wystawy Roman Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce i Paweł Warchoł, artysta grafik, kurator konkursu.

***

W 1943 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz II – Birkenau utworzono familijny obóz romski nazwany „Ziegeunerlager – Obóz Cygański”, który istniał przez 17 miesięcy. 2 sierpnia 1944 r. około 4300 mężczyzn, kobiet i dzieci załadowano na samochody ciężarowe, wywieziono i zamordowano w komorach gazowych.

Od 25 lat dorocznie 2 sierpnia na terenie byłego obozu zagłady Birkenau organizowane są przez Stowarzyszenie Romów w Polsce uroczystości upamiętniające holocaust Romów i Sinti.

Fot. RL