W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w Krakowie odbyło się spotkanie władz regionu z przedstawicielami starostw powiatowych z Małopolski, w tym oświęcimskiego. Dyskutowano o wdrożeniu unijnej polityki i przepisów w dziedzinie zapobiegania zmianom klimatycznym i łagodzenia ich skutków.

Niezależnie od poglądów i sposobu życia, wszyscy doświadczamy negatywnych skutków zmian klimatycznych. Konieczne jest zatem jak najszybsze wprowadzenie ekologicznych rozwiązań, w tym likwidacja niskiej emisji, zwiększenie udziału OZE (Odnawialne Źródła Energii), ograniczenie w miksie energetycznym kopalin.

– Jedynie wspólna praca i zaangażowanie pozwoli na osiągnięcie założonych celów w zakresie zmian klimatycznych – powiedział na spotkaniu w siedzibie UMWM Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz.

Krajowy cel w zakresie udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w 2020 r. dla Polski to 15% (obecnie 10,9%, średnia dla UE –17%).

Redukcja na poziomie UE o 20% emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności energetycznej o przynajmniej 20%.

Do roku 2030 planowane są:

  • redukcja emisji gazów cieplarnianych w UE przynajmniej o 40%,
  • zwiększenie efektywności energetycznej o przynajmniej 32,5%,
  • wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii do 32%.

W dalszej części spotkania Piotr Łyczko, Zastępca Dyrektora Departamentu Środowiska przedstawił wstępne założenia do przygotowanego Regionalnego Planu na rzecz Energii i Klimatu dla województwa małopolskiego. Dokument zostanie ukończony na początku przyszłego roku. Jednym z pomysłów jest utworzenie sieci ekodoradców w starostwach. Specjaliści mieliby m.in. pomóc i doradzić mieszkańcom w wyborze i montażu instalacji OZE.

Fot. WR i UMWM