Stolica Węgier będą dobrze wspominać zawodnicy Speed Club Brzeszcze. Wchodzący w skład reprezentacji Polski sportowcy z górniczej gminy wywalczyli 5 medali na Mistrzostwach Świata w Crossmintonie w Budapeszcie.

Entuzjaści zachwalają crossminton jako sport dla każdego. Jest dynamiczny jak tenis, szybki jak squash i łatwy jak badminton. Wywodzi się z koncepcji gry opatentowanej w Niemczech pod nazwą Speedminton®, która jest nowoczesną wersją tradycyjnej „kometki”.

Ojcem chrzestnym gry jest Bill Brandes, wynalazca speederów, czyli specjalnych aerodynamicznych lotek odpornych na wiatr. Grono entuzjastów z utworzonej w 2001 firmy Speedminton GmbH opracowało do nich odpowiednie rakiety, lekkie, ale z silnym naciągiem, dzięki czemu speedery mogły osiągać prędkość do 290km/h. To pozwoliło stworzyć ciekawą dynamiczną grę z dużą dawką adrenaliny. Speedery charakteryzują się wysoką stabilnością na wietrze, a do zabawy nie potrzeba żadnych siatek, słupków, kortu.

Od 2016 roku, na prośbę Światowej Federacji Badmintona, nazwę „speed badminton” zmieniono na „CROSSMINTON”, by móc w przyszłości bez problemów ubiegać się o status sportu olimpijskiego. (Źródło: Crossminton.pl)

Na mistrzostwach w naddunajskiej metropolii biało-czerwone barwy reprezentowało blisko 50 osób, w tym członkowie klubów ze Skawiny, Warszawy, Wrocławia, Mrzeżyna i 10 zawodników z Brzeszcz.

W klasyfikacji generalnej Polska uplasowała się na drugim miejscu (tuż za gospodarzami) zdobywając w sumie 18 medali.

Wkład brzeszczan w osiągnięcia reprezentacji Polski jest nieceniony. Pięć medali dla biało-czerwonych zdobyli:
Wojciech Wilkosz – brąz deble mixty OPEN,
Mariusz Sawicki i Beata Jagiełło – srebro deble mixty – O40,
Mariusz Sawicki – brąz gra pojedyncza O40,
Maciej Michalik – brąz deble juniorów U18.

Pozostali zawodnicy również dali z siebie wszystko i dzielnie walczyli w swoich kategoriach wiekowych: Sławomir Miłoń – 1/16 finału, Mariusz Kowalczyk – 1/16 finału, Sebastian Madej, Joanna Kowalczyk, Olga Grzegory, Filip Miłoń.

Speed Club Brzeszcze liczy 30 czynnych zawodników (w tym połowa to juniorzy). Treningi odbywają się w miejscowej hali sportowej.

Kolejna ważna międzynarodowa impreza to przyszłoroczne mistrzostwa Starego Kontynentu, które odbędą się w przyszłym roku w czeskich Pardubicach. Natomiast już w październiku br. brzeszczanie będą gospodarzem turnieju o randze krajowej.

(Źródło: brzeszcze.pl)