Dwudziestu pracowników instytucji pomocy społecznej z powiatu oświęcimskiego gościło w Bradford. Poznali specyfikę działalności pokrewnych placówek w Wielkiej Brytanii, wzięli udział w szkoleniach, m.in. w pracy z trudnym klientem.

Szkolenie w ramach projektu Erasmus+ „Level up – competences of the future” odbyło się w dniach 25 – 30 maja.

Uczestniczyli w nim pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kętach, Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach i Brzeszczach, Domu Pomocy Społecznej w Bulowicach, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grojcu, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmku, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Osieku i Stowarzyszenia Szansa.

Goście z Polski zaznajomili się z zasadami i organizacją pracy brytyjskich placówek świadczących pomoc społeczną. Tworzenie sieci wsparcia przy udziale organizacji non-profit w Wielkiej Brytanii jest ukierunkowane na cel, koncentruje się na tworzeniu, kultywowaniu i wykorzystywaniu relacji międzyludzkich oraz wolontariacie jako formie inicjacji do zawodu.

Uczestnicy wzięli udział w szkoleniach w pracy z trudnym klientem, nauczyli się jak korzystać w pracy z komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Omówione zostały role w zespole oraz brytyjskie i polskie dobre praktyki, metody pracy w pomocy społecznej – wylicza Renata Fijałkowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

W trakcie szkolenia opracowano standardy pracy i znormalizowano dokumenty dotyczące usług społecznych w Polsce w oparciu o metody brytyjskie i irlandzkie. Przybliżono zasady funkcjonowania sieci pomocy instytucjonalnej w Wielkiej Brytanii.

Specjalne podziękowania dla Darryla Smitha z Rady Bradford, Karoliny Dybały z CNet, Sharata Hussaina z kościoła St Mary Magdalene za wsparcie i udział w naszym projekcie – dodaje Renata Fijałkowska.