Montaż samozamykaczy

Montaż samozamykaczy do drzwi, najlepiej jest zlecić wyspecjalizowanej ekipie, która zajmuje się tym, na co dzień. Jest to zadanie wymagające dość dużej precyzji, a popełnienie błędu, może spowodować zniszczenie samozamykacza, lub ościeżnicy, do której był nieudolnie montowany. Decydując się na samodzielny montaż, należy pamiętać o podstawowych wytycznych.

Rodzaje samozamykaczy

Na rynku istnieją różne rodzaje samozamykaczy. Trzeba to brać pod uwagę, w momencie rozpoczęcia montażu konkretnego modelu. Przede wszystkim, należy najpierw dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta, oraz zaznajomić się z pełną specyfikacja techniczną.

Poszczególne modele różnią się schematem montażu. Niektóre z nich montuje się na skrzydle po stronie zawiasu, lub na ościeżnicy po stronie przeciwnej do zawiasu. Na ogół, są to podstawowe modele samozamykaczy. Przykładem takiego rozwiązania jest montaż samozamykaczy Geze 2000. Inne modele umożliwiają zamontowanie ich na skrzydle po stronie przeciwnej do zawiasu, lub na ościeżnicy po stronie zawiasu.

Samozamykacze różnią się generowaną mocą. Trzeba to uwzględnić już na etapie zakupu konkretnego modelu, lub przynajmniej na etapie montowania. Jeśli samozamykacz, będzie miał zbyt mocne siłowniki, mało solidne ościeżnice mogą tego nie wytrzymać. Przed zamontowaniem samozamykacza, należy dokładnie oszacować, czy dany model pasuje do konkretnego modelu drzwi.

Konieczne narzędzia do montażu samozamykaczy do drzwi

Montaż samozamykaczy Geze, lub innych firm, wymaga podstawowych narzędzi. Przede wszystkim potrzebna będzie wiertarka. Dodatkowo trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie śruby, lub kołki, które posłużą do osadzenia mechanizmu w ościeżnicy. Jeśli producent nie zamieścił ich w zestawie, należy je dobrać odpowiednio do materiału, w których osadzany będzie mechanizm.

Duże znaczenie ma to, z czego wykonana jest ościeżnica. Inaczej montuje się i wierci w szkle, inaczej w drewnie, a jeszcze inaczej w betonie, lub w ceglanej ścianie. Przed przystąpieniem do pracy, trzeba dobrać odpowiednie wiertła do danego materiału. To bardzo ważny etap, gdyż złe dobranie wiertła może zniszczyć drzwi.

Etapy montażu samozamykaczy do drzwi

Pierwszym etapem montażu, jest precyzyjne wymierzenie odległości. Trzeba wziąć pod uwagę wymiary drzwi, oraz długości ramion samozamykacza. Jest to kluczowy moment przy montażu. Popełnienie błędu w tym miejscu, sprawi, że cała praca pójdzie na marne, a w drzwiach pozostaną nieestetyczne dziury. Po dokładnym wymierzeniu i zaznaczeniu odpowiednich otworów, można przejść do wiercenia.

Należy to zrobić tak precyzyjnie, jak to tylko możliwe, aby ustalić odpowiednie umiejscowienie dziur, w których zostaną osadzone śruby. Należy również wziąć pod uwagę to, pod jakim kątem otwierają się drzwi i na tej podstawie dopasować prawidłowe umiejscowienie mechanizmu samozamykacza. Dokładny schemat montażu, wraz z precyzyjnymi rysunkami, powinien znajdować się w instrukcji obsługi dołączonej przed producenta.

Po poprawnym zamontowaniu mechanizmu, należy jeszcze wyregulować samozamykacz. Robi się to, za pomocą zaworów hydraulicznych. W większości modeli występują dwa zawory. Ustawienie pierwszego z nich, odpowiada za prędkość zamykania się drzwi. Należy wyregulować go, jako pierwszego w kolejności. Wybierając czas zamykania, można dostosować go do własnych preferencji, ale trzeba pamiętać, że jeśli ustawi się mechanizm na zbyt szybkie zamykanie, będzie to niepraktyczne, a nawet niebezpieczne.

Po ustawieniu prędkości zamykania, należy ustawić drugi zawór, który odpowiada za siłę docisku, którą należy dostosować do konkretnego modelu drzwi