Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Wygoda dla nurka to ważna sprawa. Wie o tym każdy, kto chociaż raz próbował tej sztuki. Obecnie na rynku wybór skafandrów do nurkowania jest niezwykle duży – jest w czym wybierać. Bardzo interesujące są skafandry suche, zapewniające maksymalną wygodę podczas podwodnych eskapad. Skafandry suche nie nalezą do najtańszych, jednak zapewniają maksymalny komfort!

Skafander nurkowy – najważniejsze informacje

Ochrona ciała osoby nurkującej jest ważna. Wygoda, ciepło, komfort, wszystko to sprzyja nurkowaniu. Dobry skafander chroni płetwonurka od kontaktu ze zwierzętami morskimi, które potrafią być groźne, od skał, które potrafią ranić, a także, a może nawet przede wszystkim, od chłodu. Trzeba pamiętać, że w wodzie człowiek oddaje ciepło znacznie szybciej niż na powierzchni. Dlatego, dobrej jakości skafander jest jak najbardziej wskazany, a nawet konieczny. W raczej zimnych polskich zbiornikach, nurkowanie bez odpowiedniego skafandra może być zupełnie niemożliwe. Jaki

Skafander duchy – jeden z wielu rodzajów

Skafandry suche zaliczają się do jednych z wielu rodzajów skafandrów. Nie ma jednak wątpliwości, że cieszą się w ostatnim czasie bardzo dużą popularnością. Skafandry tego typu zabezpieczają niemal całe ciało nurka przed wodą. To, jak będzie sprawował się skafander suchy zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego został wykonany. Im lepszy materiał, tym zabezpieczenie wyższej jakości. Ważny jest również skafander. Suchy skafander Santi sprawdzi się podczas nurkowania pod lodem, nurkowania w zimnych polskich wodach, a także podczas nurkowania bardzo głębokiego.

Innym rodzajem skafandra jest skafander mokry. Inaczej skafander taki nazywany jest pianką. Nie są one oczywiście tak szczelne jak skafandry suche. Najczęściej stosuje się je w ciepłych wodach i na pewno nie do nurkowania pod lodem czy na bardzo dużych głębokościach. Wykonuje się je z neoprenu.

Skafander z lycry to skafander przeznaczony do nurkowania w bardzo ciepłych wodach. W polskich warunkach raczej się nie sprawdzi. Prawie w ogóle nie chroni przed chłodem, jednak stanowi zabezpieczenie przed promieniami słońca, a także przed skaleczeniami. Do nurkowania w bardzo ciepłych wodach jest wręcz idealny!

Kolejnym rodzajem skafandra do nurkowania jest skafander półsuchy. Jak sama nazwa wskazuje, skafander ten ma pewne właściwości skafandra suchego. Jest wykonany z takiego samego materiału jak skafander suchy, odróżnia go jedynie brak zaworów. Skafander taki nie posiada też butów. Wykorzystuje natomiast specjalne kryzy neoprenowe, które zapewniają całkiem dobre uszczelnienie.

Zalety skafandra suchego

Najważniejszą zaletą skafandra suchego jest zapewnienie nurkowi ciepła. Jest to szczególnie ważne w wodach chłodnych i bardzo zimnych. Dzięki skafandrom suchym, nurek może cieszyć się nurkowaniem przez cały rok, a nie tylko przez sezon letni (zwłaszcza, kiedy nie ma możliwości wyjechania z kraju). Suchy skafander Santi to również komfort. Brak wyziębienia to naprawdę ważne dla nurka. Pływanie, kiedy jest bardzo zimno jest nieprzyjemne, ale również niebezpieczne.

Dobry skafander suchy ma dobra izolację cieplną. To z kolei powoduje, że nurek może mieć mniejsze obciążenie – nie musi zakładać na siebie wiele rzeczy. Ponadto, jeżeli skafander jest odpowiednio dobrany do ciała, jest wygodny i nie stawia oporu w wodzie. To bardzo ważne, aby nurkowało się płynnie, bez oporów i problemów.

Wybór skafandra nie jest prosty. Zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji oraz od tego, w jakich wodach najczęściej pływamy. Do ciepłych wód dobrze jest używać najwygodniejszych, lekkich i cienkich skafandrów, do wód zimnych koniecznie należy założyć skafander półsuchy lub suchy, który zapewnia doskonałą ochronę. Oczywiście, pozostaje jeszcze wybór producenta. Na rynku chwalone są skafandry suche Santi – producenta, który od lat dokłada wszelkich starań, aby nurkowie mieli sprzęt idealnie dopasowany do sposobu ich nurkowania i indywidualnych cech.

Suchy skafander – warto go mieć