Fotowoltaika Gdynia czy Warszawa – uchwała w gminie Miasta Gdyni i dofinansowanie dla mieszkańców stolicy to tylko niektóre przykłady wspierania korzystania z odnawialnych źródeł energii w Polsce. Czym są te źródła?

Odnawialne i nieodnawialne źródła energii

To, że w dzisiejszych czasach energia jest nam niezbędna nie ulega wątpliwości, zresztą – człowiek od zawsze jej potrzebował; obecnie nie uległo to zmianie. Wytwarzanie potrzebnej nam energii jest jednakże możliwe na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych podziałów źródeł energii jest ten na jej odnawialne i nieodnawialne źródła. Źródła odnawialne to te, które odtwarzają się po jakimś, względnie niedługim, czasie; są to zatem np. woda, promieniowanie słoneczne, wiatr lub pływy. Z kolei nieodnawialne źródła energii to takie, które – jak sama nazwa wskazuje – nie odnawiają się w tak krótkim czasie, jak odnawialne. Ich przykładami mogą być m.in. ropa naftowa, węgiel czy drewno.

Które są wykorzystywane?

Wydaje się, że dawniej wykorzystywane były głównie nieodnawialne źródła energii, choć oczywiście istniały również np. koła wodne, wykorzystujące energię wodną, służące m.in. do napędzania młynów. Obecnie energetyka coraz częściej interesuje się również odnawialnymi źródłami energii. Powodów tergo zainteresowania z pewnością jest wiele. Jednym z nich jest prawdopodobnie refleksja nad faktem, że nieodnawialne źródła energii nie odnawiają się i kiedyś może ich zabraknąć. Kolejnym może być również fakt, że produkcja energii z nieodnawialnych źródeł wiąże się również z zanieczyszczeniami, powstałymi w wyniku spalania.

Polska a Unia Europejska?

Różne kraje Unii Europejskiej w różnym stopniu wykorzystują odnawialne źródła energii. Z badań GUS-u Energia ze źródeł odnawialnych w 2017 r. wynika że krajami, przodującymi w udziale energii, pochodzącej ze źródeł odnawialnych w energii pierwotnej ogółem są m.in. Litwa czy Austria. Niedaleko za nimi uplasowały się również Włochy oraz Finlandia. Jak na tym tle prezentuje się Polska? W 2013 r. udział ten dla naszego kraju wynosił 12,1 %, jednak w 2016 r. było to już 13,6 %.

Różne źródła energii