Czym są zasilacze UPS?

Czasami zdarza się tak, że zabraknie dostawy prądu i cały sprzęt przestaje natychmiast działać. Ta niespodziewana sytuacja może mieć negatywne konsekwencje, bo w wielu branżach utrata połączenia z siecią jest wręcz niedopuszczalna. Przykładem może być medycyna i cała aparatura ratująca życie albo systemy centralnego ogrzewania, serwery, czy systemy monitorujące. W celu uniknięcia takich sytuacji stosuje się zasilacze UPS.
Zasilacz UPS charakterystyka
Zasilacz UPS to nic innego jak akumulator, który w przypadku awarii w dostawie prądu może krótkotrwale podtrzymać pracę urządzeń. Zmiana zasilania z normalnego na awaryjne odbywa się w ciągu milisekundy, więc nie ma chwili, by urządzenie nie działało. Zasilacze awaryjne są niezbędne w przypadku pracy z komputerem. Chronią one serwer przed utratą danych. W przypadku awarii zasilania, zasilacz UPS daje możliwość zapisania danych w pamięci i bezpiecznego wyłączenia urządzenia. Zasilacze bezprzewodowe mają zazwyczaj napięcie 230V, choć zdarzają się też trójfazowe 400V.
Rodzaje zasilaczy UPS
Zasilacz awaryjny składa się z akumulatora, który zmienia prąd zmienny na stały i falownika, zmieniającego prąd stały na zmienny, którym ładowany jest odbiornik. Poza tym, w zasilaczu występuje również tzw. by-pass, który chroni zasilacz przed przeciążeniem i przełącza sieć na wyjście. Na rynku dostępne są trzy wersje zasilaczy UPS: online, offline i line-interactive. Urządzenie online to takie, gdzie odbiorniki są odseparowane od napięcia wejściowego. Prąd przetwarzany jest na stały, a później w falowniku na zmienny i dopiero trafia do odbiornika. Dzięki temu, do urządzenia trafia prąd o stabilnych parametrach. Wysokiej jakości zasilacze UPS znajdują się na: https://epssystem.pl/nowa-oferta/zasilacze-ups-bezprzerwowe/. Wybór produktów zaufanego producenta jest gwarancją ich solidności i wytrzymałości. Wersje offline są przez cały czas doładowywane i w razie awarii następuje przełączenie zasilania. Zasilacze UPS line-interactive są ulepszoną wersją offline, która dodatkowo stabilizuje napięcie wyjściowe.
Zalety i wady zasilaczy UPS
W zależności od typu zasilacza UPS mamy do czynienia z innymi zaletami i wadami produktu. Wersja online ma bardzo dużą odporność na zakłócenia napięcia wejściowego i gwarantuje brak przerwy w dostawie prądu. Dodatkowo, takie zasilacze mają wbudowany układ poprawy współczynnika mocy. Minusem wersji online jest to, że pracuje ona cały czas, dlatego koszty eksploatacji są wyższe niż np. urządzenia offline. Poza tym, należy zadbać o odpowiednie chłodzenie sprzętu. Zasilacz offline nie powoduje strat energii, falownik hałasuje tylko w momencie przełączenia na tryb awaryjny, a koszty eksploatacyjne są stosunkowo niewielkie. W takim urządzeni występują jednak zakłócenia napięcia na wejściu i opóźniona reakcja na wystąpienie awarii.
Autor: Artykuł partnera