Wraz z początkiem nowego roku szkolnego uczniowie klasy drugiej mundurowej Powiatowego Zespołu nr 2 SOMSiT w Oświęcimiu przystąpili do II edycji „Pilotażowego programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych” organizowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Warto podkreślić, że zgodnie z początkowymi założeniami w II edycji przedsięwzięcia mogło uczestniczyć jedynie sto placówek z całej Polski, co świadczy o niewątpliwym wyróżnieniu dla oświęcimskiego „Chemika”. Do najważniejszych założeń projektu należą m.in. kształtowanie postaw pro obronnych i patriotycznych młodzieży, przygotowanie do służby wojskowej, a także promocja Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i zawodu żołnierza.

Ponadto absolwenci szkół biorących udział w projekcie prowadzonym na podstawie: „Programu nauczania dla szkół ponadgimnazjalnych przedmiotu Edukacja wojskowa” mogą liczyć m.in. na odbycie skróconego, poligonowego szkolenia wojskowego dla ochotników, kończącego się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy, pierwszeństwo w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służb specjalnych, a także przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach.

Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Obrony Narodowej będzie możliwy zakup umundurowania i sprzętu wykorzystywanego do szkolenia. Dodatkowym atutem dla uczestników projektu jest wystawione przez resort zaświadczenie, które potwierdza realizację programu nauczania „Edukacja Wojskowa w Certyfikowanych Pionach Wojskowych Klas Mundurowych”.

– Klasy wojskowe od lat cieszą się dużym zainteresowaniem w środowisku, o czym świadczą coroczne wyniki rekrutacji. Nauka w tego typu oddziałach pozwala kształtować właściwe postawy patriotyczne młodych ludzi, którzy chętniej niż rówieśnicy angażują się w obchody świąt państwowych, ale także w pomoc społeczeństwu, poprzez udział w licznych akcjach charytatywnych – mówi Jacek Stoch, dyrektor Powiatowego Zespołu numer 2 SOMSiT w Oświęcimiu i dodaje. – Udział w programie Ministerstwa Obrony Narodowej pozwoli na lepsze przygotowanie naszych uczniów do służby nie tylko w wojsku, ale też innych formacjach mundurowych. Duża ilość ćwiczeń praktycznych i współpraca z jednostką wojskową umożliwią bezpośrednie poznanie specyfiki zawodu żołnierza.

(JK)


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.