Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Chełmek. Dwie spacerowiczki zgubiły się w lesie. Drogę do domu pomogli odnaleźć policjancii

W dniu 16 września 2018 policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku, pomogli mieszkankom Chełmka wydostać się z lasu, w którym zgubiły się podczas spaceru.

Do zdarzenia doszło w niedzielny wieczór. Tuż przed godziną 20.00 dyżurny oświęcimskiej komendy Policji odebrał telefon od 22 – letniej mieszkanki Chełmka, która pilnie poprosiła pomoc. Ze zgłoszenia wynikało, że kobieta, będąc ze znajomą na spacerze w kompleksie leśnym, rozciągającym się pomiędzy Chełmkiem, a Jaworznem woj. śląskie, straciły orientację i od kilku godzin nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do domu, a już zapada zmrok. We wskazany rejon natychmiast pojechał jeden z patroli . Na podstawie informacji podawanych przez kobiety funkcjonariusze zlokalizowali rejon, w którym mogły się znajdować, a następnie z włączonymi sygnałami błyskowymi wjechali na drogę gruntową prowadzącą przez tę cześć lasu. Od czasu do czasu policjanci włączali sygnały dźwiękowe. Poczyniony manewr szybko przyniósł zamierzony efekt. Funkcjonariusze mając telefoniczny kontakt z zagubionymi kobietami już po dowiedzieli się, że kobiety słyszą syrenę, dostrzegają błyski i już kierują się w stronę radiowozu. Panie choć zmęczone, bezpiecznie trafiły do swoich domów.

Policjanci przypominają, że w dużym lesie łatwo jest zabłądzić, zwłaszcza wtedy, gdy podąża się poza wyznaczonymi ścieżkami lub kiedy zapadnie zmrok. Ważne jest aby, nie wpadać w panikę i idąc w jednym kierunku zwracać uwagę na charakterystyczne punkty, co ułatwi lokalizację miejsca służbom ratunkowym. Niektóre z nadleśnictw oferują również specjalne aplikacje na telefon z mapą lasu, która po zainstalowaniu na komórkę nie potrzebuje dostępu do Internetu. W związku z powyższym policjanci apelują, aby na tego rodzaju wycieczki, poza piknikowym prowiantem, zawsze zabierać ze sobą dobrze naładowany telefon komórkowy i kompas.