Tegoroczny Marsz odbędzie się w niedzielę, 10 czerwca. Jego głównym motywem będzie Rodzina w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Ks. Biskupa Romana Pindla, Ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Starosty Oświęcimskiego Zbigniewa Starca oraz Prezydenta Miasta Oświęcimia Janusza Chwieruta. 8 czerwca w Oświęcimskim Centrum Kultury zorganizowana zostanie Sesja pt. „Rodzina kolebką miłości Boga i Ojczyzny – ku Niepodległej”.

W tym roku, manifestując publicznie afirmację życia i rodziny na ulicach Oświęcimia, organizatorzy pragną przypomnieć o tym, że ostoję polskości zawsze stanowiła rodzina. Ona kształtowała patriotyczne postawy, wychowywała dzieci w duchu wiary i miłości Ojczyzny, w całym okresie dążeń do niepodległości. W tegorocznym Marszu w Oświęcimiu zgromadzeni pójdą pod hasłem „Rodzina kolebką miłości Boga i Ojczyzny”.

Marsz wpisał się już jako stałe wydarzenie w kalendarzu imprez. Jak co roku do udziału zapraszane są rodziny i wszyscy uznający życie, rodzinę, Ojczyznę za wartości, o które trzeba dbać szczególnie, w każdym czasie. Potwierdzi to radosna manifestacja na ulicach Oświęcimia. Marsz zakończy się na terenie Szkoły Podstawowej nr 9 w Oświęcimiu piknikiem rodzinnym urozmaiconym tradycyjnie zabawami, występami uczniów szkół, prezentacjami i koncertami.

Dodatkowo, w ramach Marszu, dla podkreślenia jego wyjątkowego charakteru w tym roku, w dniu 8 czerwca w Oświęcimskim Centrum Kultury zorganizowana zostanie Sesja pt. „Rodzina kolebką miłości Boga i Ojczyzny – ku Niepodległej”. Jej tematyka będzie nawiązywać do losów i roli rodziny w czasie walki o niepodległość i odbudowy Państwa Polskiego. Jak podkreślają organizatorzy będzie ona adresowana szczególnie do młodzieży szkół powiatu oświęcimskiego. W programie Sesji znajdą się występy muzyczne, wykład historyczny oraz projekcja filmu „Zerwany kłos”.

(NM)

Niedziela 10 czerwca 2018 r. w godz. 12.00 – 19.30

Miejsce: Miasto Oświęcim
rozpoczęcie: Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu (ul. Kościelna)
zakończenie: Szkoła Podstawowa nr 9 w Oświęcimiu (ul. Budowlanych)

Program:

  • 12.00Msza Św. w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
  • 13.30 – Rozpoczęcie Marszu sprzed kościoła p.w. WNMP – przemarsz ulicami Oświęcimia: Kościelna, Dąbrowskiego, Plac T. Kościuszki (wokół), Sienkiewicza, Zaborska, Pilata, Olszewskiego, Śniadeckiego, Aleja Tysiąclecia, Budowlanych (do Szkoły nr 9)
  • 14.30 – Zakończenie Marszu na terenie Szkoły Podstawowej Nr 9.
  • 14.45 – Rodzinny Piknik przy estradzie na terenie Szkoły Podstawowej nr 9 w Oświęcimiu – prezentacje, konkursy, występy uczniów szkół oświęcimskich, gry i zabawy.
  • 18.00 – Koncert Zespołu „Włóczykije”
  • 19.30 – Zakończenie.