Oświęcim. Mogło dojść do prawdziwego nieszczęścia. Policjanci apelują do rodziców o zapewnienie małym rowerzystom właściwej opieki

W tym tygodniu na terenie Oświęcimia doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem małoletnich rowerzystów, którzy bez opieki osoby dorosłej nie powinni wyjechać na ulicę.

Do pierwszego zdarzenia doszło o godzinie 20.15 w dniu 23 maja 2018 na ulicy Słowackiego. 7 – letni rowerzysta wjechał na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający samochód matki Fiat Stilo, którym kierował 35 – letni mieszkaniec Przeciszowa. Kierowca, widząc wjeżdżające na przejście dziecko błyskawicznie zjechał na przeciwległy pas, gdzie maluch z impetem uderzył w jego pojazd, po czym się wywrócił. W wyniku zdarzenia maluch doznał jedynie niegroźnych stłuczeń. Policjanci przekazali małoletniego pod opiekę matki, która w czasie zdarzenia przebywała w domu i nie potrafiła wyjaśnić, dlaczego tak małe dziecko samo wyjechał na ulicę rowerem.

Do poważniejszego w skutkach zdarzenia doszło wczoraj o godzinie 18:55 na Osiedlu Pileckiego. Jak wstępnie ustalili policjanci 24 – letnia mieszkanka Oświęcimia kierując samochodem marki Fiat Punto, skręcając w lewo zderzyła się z 8 - letnią rowerzystką, która jechała lewą stroną ulicy . W wyniku zderzenia małoletnia doznała urazu miednicy oraz ogólnych potłuczeń i została przewieziona na leczenie do szpitala. W tym przypadku również dziecko dysponujące rowerem na ulicy pozostawało bez opieki osoby dorosłej.

Odpowiedzialność rodzica za dziecko.

W powyższych przypadkach mogło dojść do prawdziwej tragedii, gdyby tylko kierowcy jechali z większą prędkością. Policjanci apelują więc do rodziców o zapewnienie dzieciom odpowiedniej opieki, a także uświadomienie im, że na ulicę mogą wjechać tylko po ukończeniu 10 roku życia i po zdaniu egzaminu na kartę rowerową. Ponadto świadomy zagrożeń rodzic powinien towarzyszyć dziecku podczas jazdy na rowerze do chwili, aż nie stwierdzi, że młody rowerzysta jest rozważny i stosuje się do przepisów w ruchu drogowym.