Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

W tym roku przypada 70 rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego. Chcąc uczcić pamięć bohatera, starosta oświęcimski Zbigniew Starzec wyszedł z inicjatywą odnowienia istniejącej tablicy oraz zamontowania jej w nowym miejscu na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu, której patronem jest rotmistrz Witold Pilecki.

– W 1991 roku z inicjatywy społecznej, przy współpracy z dowództwem stacjonującej w Oświęcimiu jednostki wojskowej, wykonano i zamontowano, na jednym z obiektów byłych koszar wojskowych, tablicę upamiętniającą rtm. W.Pileckiego. Mam wielki szacunek do tej inicjatywy, ponieważ była jedną z pierwszych na terenie Ziemi Oświęcimskiej przywracających pamięć o wybitnym patriocie, niemającym sobie równych bohaterze II wojny światowej – mówi starosta oświęcimski Zbigniew Starzec i dodaje – Zmiana lokalizacji tablicy usprawni organizację okolicznościowych uroczystości upamiętniających legendarnego rotmistrza.

Mając na względzie symboliczny charakter daty jaką jest 70. rocznica śmierci bohatera, w uzgodnieniu z rektorem PWSZ w Oświęcimiu Witoldem Stankowskim i Dowódcą 8 Bazy Lotnictwa Transportowego płk. Pawłem Bigosem, w piątek 25 maja tablica pamiątkowa zostanie zdemontowana i przekazana do renowacji.

14 czerwca podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, tablica zostanie uroczyście odsłonięta na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rtm. W.Pileckiego w Oświęcimiu.

(NM)


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.