Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

W związku z rażącą wypowiedzią Janusza Korwin-Mikke na łamach ogólnopolskiego dziennika, Starosta Oświęcimski Zbigniew Starzec wyraża stanowczy sprzeciw wobec „ignorancji historycznej” i kieruje sprawę do prokuratury. Apel Starosty popierają pozostali samorządowcy i przyłączają się do podpisania wspólnego stanowiska zaproponowanego przez sternika Powiatu.

12 kwietnia 2018 roku na łamach „Polska The Times” opublikowana została bardzo kontrowersyjna wypowiedź Janusza Korwin-Mikke, będąca komentarzem do słów Ministra Jacka Czaputowicza dla „Le Figaro”. Korwin-Mikke powiedział: „- Niedopuszczalne jest, żeby robić jakieś obozy dla imigrantów. To od razu wsadźmy ich do Oświęcimia, akurat jest wolny, więc można by ich tam trzymać, żeby nie uciekli do Niemiec (…)”.

W związku z powyższym Starosta Oświęcimski Zbigniew Starzec wyszedł z inicjatywą zajęcia wspólnego stanowiska przez dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotra M.A. Cywińskiego, prezydenta Miasta Oświęcim Janusza Chwieruta i wójta Gminy Oświęcim Alberta Bartosza, wyrażającego stanowczy sprzeciw wobec wypowiedzi godzącej w historię i znaczenie miejsca, jakim był były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau.

Samorządowcy zaakceptowali treść oświadczenia, którego inicjatorem jest Starosta Oświęcimski i złożą podpisy pod treścią poniższego dokumentu.

„Wypowiedź Pana Janusza Korwin-Mikke jest kompletnie niedopuszczalna i świadczy o braku podstawowych informacji na temat historii i znaczenia dla ludzkości miejsca, jakim był były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz – Birkenau. Jakiekolwiek sprowadzanie tragedii milionów ofiar byłego obozu do formy żartu spotka się z naszym stanowczym sprzeciwem. Taka prezentacja ignorancji historycznej świadczy jak najgorzej o osobie, która je wypowiada. Jako mieszkańcy Ziemi Oświęcimskiej oraz samorządowcy przyjmujemy wypowiedź Pana Korwin-Mikke jako bezpośrednio uderzającą w tytaniczną pracę, jaką na rzecz przesłania „Nigdy więcej” wkładają każdego dnia mieszkańcy Oświęcimia oraz instytucje z terenu Ziemi Oświęcimskiej, które przypominają i przypominać będą o tragicznej karcie historii Miasta Oświęcimia. Dlatego wypowiedź ta zasługuje na szczególne potępienie i zbadanie jej przez prokuraturę”.

Starosta Oświęcimski,

Zbigniew Starzec