Starosta i dyrektor Muzeum Auschwitz potępiają słowa europosła Brauna

W Oświęcimiu nie milkną echa po kontrowersyjnych słowach europosła Grzegorza Brauna, które wywołały zdecydowaną reakcję lokalnych władz i dyrekcji Muzeum Auschwitz. W centrum uwagi znalazło się jedno z najważniejszych miejsc pamięci o tragedii II wojny światowej, a także apel o ochronę prawdy historycznej i szacunku dla ofiar.
- Oświęcim i Muzeum Auschwitz w ogniu reakcji na wypowiedź europosła
- Starosta oświęcimski apeluje o powagę i szacunek dla historii miasta
Oświęcim i Muzeum Auschwitz w ogniu reakcji na wypowiedź europosła
W sercu Małopolski, gdzie znajduje się Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, słowa europosła Grzegorza Brauna wywołały falę oburzenia. Jego twierdzenia podważające istnienie komór gazowych w obozie koncentracyjnym spotkały się z natychmiastową odpowiedzią ze strony dyrektora placówki, dr. Piotra M. A. Cywińskiego, oraz starosty oświęcimskiego Andrzeja Skrzypińskiego. Dyrektor muzeum podkreślił, że takie wypowiedzi to nie tylko zaprzeczenie faktów historycznych, ale także głęboka zniewaga wobec pamięci milionów ofiar – Żydów, Polaków, Romów czy sowieckich jeńców wojennych – którzy zostali zamordowani w tym miejscu. Dr Cywiński przypomniał, że Auschwitz było miejscem przemysłowego mordu około 1,1 miliona ludzi i że każda próba negowania tej prawdy jest formą ideologicznej nienawiści. Starosta oświęcimski apeluje o powagę i szacunek dla historii miasta
Andrzej Skrzypiński, jako przedstawiciel lokalnych władz, nie szczędził ostrych słów wobec europosła. „Nie ma w słowniku kulturalnych ludzi słów, które by mogły wystarczająco obelżywie określić pańskie postępowanie” – napisał starosta. Jego stanowisko odzwierciedla głębokie zaniepokojenie społeczności Oświęcimia, która codziennie mierzy się z dziedzictwem trudnej historii. Apel skierowany do mediów o odpowiedzialność w przekazywaniu informacji oraz o unikanie udzielania platformy osobom szerzącym fałszywe informacje jest kolejnym krokiem w walce o zachowanie prawdy historycznej. Władze muzeum zapowiedziały również podjęcie kroków prawnych przeciwko autorowi kontrowersyjnych wypowiedzi. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau planuje także uruchomienie nowoczesnego narzędzia internetowego już w lipcu 2025 roku, które ma wspierać walkę z negacją Holocaustu i edukować społeczeństwo na temat autentycznych wydarzeń związanych z obozem. W Oświęcimiu pamięć o przeszłości pozostaje żywa i chroniona przez tych, którzy wierzą, że prawda jest fundamentem godności i szacunku dla wszystkich ofiar tragicznych wydarzeń XX wieku.
Na podstawie: Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu
Autor: krystian