MBP Oświęcim podsumowuje Święto Książki Dziecięcej 2-4 października 2024
W dniach 2-4 października miało miejsce niezwykłe wydarzenie, które przyciągnęło miłośników literatury dziecięcej oraz nauczycieli i bibliotekarzy. Święto Książki Dziecięcej, będące częścią finału 31. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, obfitowało w różnorodne atrakcje i aktywności, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci uczestników.

Warsztaty dla młodych czytelników: kreatywność na pierwszym miejscu

W pierwszym dniu wydarzenia, 2 października, uczniowie klas 4-5 mieli okazję uczestniczyć w fascynujących warsztatach pod hasłem „KSIĄŻKA w akcji! Zabawy formą”. W programie znalazły się różnorodne zajęcia, które łączyły naukę z zabawą. Młodzi adepci sztuki literackiej mogli wziąć udział w warsztatach animacji poklatkowej, inspirowanych książką Wandy Chotomskiej, a także stworzyć lapbooka na temat „Anny na tropie tygrysa” Bartłomieja Świderskiego. Kolejną atrakcją było cyfrowe opowiadanie historii w formie komiksu, oparte na książce Joanny M. Chmielewskiej „Maciejka Gwizd”. Uczestnicy mieli również okazję poznać technikę Kamishibai, ilustrującą opowieść „Selfie ze stolemem” Krzysztofa Kochańskiego.

Teatralne i filmowe doznania: KSIĄŻKA na scenie i ekranie

Trzeci dzień, 3 października, był pełen emocji i artystycznych wrażeń. Zorganizowano spektakl teatralny „KOZIOŁEK MATOŁEK WYRUSZA W ŚWIAT”, który dostarczył widzom niezapomnianych przeżyć i radości. Oprócz tego, miłośnicy kina mogli obejrzeć filmy inspirowane twórczością Kornela Makuszyńskiego, w tym „Awanturę o Basię” oraz „Koziołka Matołka”. Również w tym dniu odbyła się konferencja „PISARZ ZE SŁOŃCEM W HERBIE”, skupiająca się na dorobku literackim Patrona Nagrody oraz skutecznych metodach promocji czytelnictwa. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i pomysłów w gronie profesjonalistów z branży edukacyjnej i literackiej.

Uroczysta gala i spotkanie z autorami: nagrody i inspiracje

Finał Święta Książki Dziecięcej zwieńczyła UROCZYSTA GALA, która odbyła się 4 października. Podczas ceremonii wręczono prestiżową statuetkę Koziołka, która trafiła w ręce Arlety Remiszewskiej za jej książkę „Kruche życie pancernika”, wydaną przez Wydawnictwo Skrzat. Jury, pod przewodnictwem dr hab. Alicji Ungeheuer-Gołąb, przyznało również wyróżnienia dla dwóch innych książek: „Gniazdo wampirów” Justyny Drzewickiej oraz „Trzy krowy w niebieskich kajakach” Andrzeja Marka Grabowskiego. Nagrodę Czytelników zdobyła Małgorzata Starosta za „Godzinę czarów” z Wydawnictwa Dwukropek. Po ceremonii laureaci spotkali się z dziećmi ze szkół podstawowych, co stanowiło doskonałą okazję do inspirujących rozmów na temat literatury i procesu twórczego.

Święto Książki Dziecięcej, które miało miejsce w Oświęcimiu, to nie tylko święto literatury, ale także wyjątkowa okazja do promowania czytelnictwa wśród najmłodszych. Dofinansowane z Funduszu Promocji Kultury, wydarzenie to z pewnością przyczyni się do rozwoju pasji czytelniczej wśród dzieci i młodzieży, a także do umacniania więzi społecznych w lokalnej społeczności.


Na podstawie: MBP Oświęcim