Meble ogrodowe są stale narażone na działanie promieni słonecznych i wilgoci, co może prowadzić do ich szybkiego zniszczenia. Aby tego uniknąć, należy odpowiednio zabezpieczać i przechowywać sprzęty do relaksu na świeżym powietrzu. Nie potrzeba eksperckiej wiedzy, aby zadbać o stół i leżak ogrodowy – wystarczy poznać kilka prostych porad.
Jak konserwować leżak ogrodowy?
O trwałości leżaka ogrodowego, który można znaleźć na https://di-volio.com/pl/lezaki-ogrodowe decyduje między innymi materiał, z którego został wykonany. Drewniane meble są najmniej odporne, ale nie oznacza to, że należy zrezygnować z ich zakupu. Regularna pielęgnacja odpowiednimi preparatami sprawia, że drewniane sprzęty mogą być równie trwałe jak te z metalu czy technorattanu.
Drewno należy zabezpieczać dwa razy w roku. Nową warstwę ochronną warto nałożyć krótko przed nadejściem pierwszych ciepłych dni, co pozwoli leżakowi przez kolejne miesiące znosić działanie czynników atmosferycznych. Drugi raz mebel powinien być zakonserwowany po zakończeniu sezonu na wypoczynek w plenerze, aby wilgoć nie zaszkodziła drewnu podczas przechowywania w piwnicy.
Olej czy lakier? Czym lepiej impregnować drewniane leżaki?
Drewniany leżak ogrodowy można pokryć olejem lub lakierem. W przypadku olejowania wystarczy lekkie starcie poprzedniej powłoki ochronnej przy użyciu papieru ściernego o drobnej gradacji, nie większej niż P120. Trzeba jednak pamiętać, że oleje do drewna są mniej odporne na wilgoć niż lakiery.
Lakier lepiej zabezpieczy leżak ogrodowy, ale jego aplikacja wymaga więcej pracy. Nakładanie nowej warstwy lakieru na starą powłokę może dać efekt odwrotny od zamierzonego. Zbyt gruba warstwa ochronna staje się podatna na zarysowania i zaczyna odpryskiwać. Dlatego przed nałożeniem nowej warstwy lakieru trzeba całkowicie usunąć starą.
Pozbycie się starego lakieru wymaga użycia dwóch rodzajów papieru ściernego. Najpierw stosuje się papier gruboziarnisty o gradacji P200 lub nieco większej, co sprawia, że drewno staje się chropowate. Następnie jego powierzchnię wygładza się papierem ściernym o drobnych ziarnach, oznaczonym jako P80, P100 lub P120.
Leżak z technorattanu – łatwiejsze czyszczenie i ten sam komfort wypoczynku
W przypadku mebli z technorattanu konserwacja sprowadza się głównie do regularnego mycia. Do tego zadania potrzebny jest środek do czyszczenia technorattanu, ściereczka lub gąbka, woda oraz szczoteczka z miękkim włosiem.
Czyszczenie takiego leżaka ogrodowego zaczyna się od nałożenia preparatu na tkaninę albo gąbkę. Ilość środka oraz czas, który należy odczekać, aby preparat wniknął w strukturę tworzywa, są podane na etykiecie produktu. Następnie nadmiar preparatu spłukuje się za pomocą myjki ciśnieniowej. Jeśli nie ma jej pod ręką, można wytrzeć mebel czystą szmatką, a trudno dostępne miejsca przeczyścić szczotką.