Codzienna opieka nad osobami niepełnosprawnymi to spore wyzwanie. Opiekunowie muszą zapewnić chorym komfort, ale powinni zadbać również o swoje bezpieczeństwo. Podnoszenie leżącej osoby niepełnosprawnej to duże obciążenie dla kręgosłupa. Niezbędne są akcesoria i sprzęt medyczny, które znacząco ułatwią codzienną pielęgnację. Podpowiadamy zatem, w jaki rodzaj sprzętu warto zainwestować.
Podnośniki osobowe dla niepełnosprawnych – nowa jakość życia
Różnego rodzaju podnośniki osobowe dla niepełnosprawnych (na przykład: podnośniki wannowe, podnośniki jezdne, podnośniki transportowo-kąpielowe, podnośniki osobowe do samochodu, podnośnik sufitowy osobowy, podnośnik basenowy dla niepełnosprawnych, podnośniki pionowe, platformy schodowe) zapewniają chorym zupełnie inną jakość życia.
Umożliwiają przemieszczanie się, pokonywanie barier architektonicznych i wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych (takich jak kąpiel, prysznic, wstawanie z łóżka, wsiadanie do samochodu, schodzenie ze schodów itp.).
Jednym zdaniem: podnośniki elektryczne przyczyniają się do zwiększenia niezależności osób niepełnosprawnych. Pozwalają pokonać bariery architektoniczne w budynkach użyteczności publicznej i uzyskać dostęp do budynków, mieszkań, sklepów. Ponadto zapewniają bezpieczeństwo (zarówno chorym, jak i opiekunom).
Podnośniki elektryczne – jak lepiej radzić sobie w łazience?
Bezproblemowe wykonywanie codziennych zabiegów higienicznych ma ogromny wpływ na stan pacjenta – zarówno fizyczny, jak i psychiczny.
Podnośnik transportowo-kąpielowy
Duże wsparcie zapewnia podnośnik transportowy (transportowo-kąpielowy). Taki sprzęt jest używany w placówkach medycznych, ale znajduje zastosowanie także w domach prywatnych. Umożliwia przenoszenie się z łóżka do wanny lub sedesu. Niektóre modele takich podnośników wyposażone są w funkcję pionizacji. Ponadto podnośniki mają cichobieżne kółka z możliwością zablokowania, a w zestawie jest chusta kąpielowa.
Podnośnik wannowy
Warto pomyśleć także o podnośniku wannowym. Jest to sprzęt, który ułatwia opuszczanie i podnoszenie osoby biorącej kąpiel w wannie. Podnośnik mieście się w każdej standardowej wannie, ma regulowaną wysokość podnoszenia i składa się do niewielkich rozmiarów. Jest stabilny i ma antypoślizgową powłokę, co zwiększa bezpieczeństwo.
Wózek toaletowo-prysznicowy
Kolejnym przydatnym sprzętem jest wózek tolaetowo-prysznicowy. Wizualnie jest nieco podobny do wózka inwalidzkiego, ponieważ ma siedzisko wraz z oparciem (może być odchylane) oraz ramę wyposażoną w kółka. Wózek ma wszechstronne zastosowanie – można go używać pod prysznicem, do kąpieli, jak i do czynności toaletowych. Takie wózki są w pełni przystosowane do korzystania z nich w łazience; mają antypoślizgową powierzchnię i są wodoodporne. Łatwo utrzymać je w czystości.
Podsumowując; w codziennej pielęgnacji chorego doskonale sprawdzają się podnośniki osobowe, które transport pacjenta. Skorzystają z nich osoby sparaliżowane i leżące, a także chorzy cierpiący na sztywność i uszkodzenia stawów. Warto mieć taki sprzęt w domu również wtedy, gdy opiekujesz się osobą starszą, która nie jest już tak mobilna (wówczas sprawdzi się wózek sanitarny czy podnośnik wannowy).