Jaki rodzaj konstrukcji dachu powinniśmy wybrać do naszego domu?

Każdy chce mieszkać na swoim. To dążenie dopinguje budowę domu i wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór konstrukcji dachu — to ona będzie chroniła nas przed warunkami atmosferycznymi i wpłynie na estetykę całej bryły. Pokrycie podyktuje wygląd budynku i jego funkcjonalność. Wybór ten może wydawać się prosty, jednak istnieje wiele różnych rodzajów dachów, każdy z nich mający swoje wady i zalety.

Dachy skośne, ich wady i zalety

Dach skośny to jeden z najczęściej spotykanych rodzajów dachów w budownictwie. Do tych rozwiązań należą konstrukcje kopertowe, cztery i dwuspadowe, oraz dach naczółkowy. Typ skośny jest rozwiązaniem, które od wieków kojarzy się z tradycją i elegancją, ale jednocześnie ma swoje wady i zalety. Gigantycznym atutem dachu skośnego jest jego estetyka. Konstrukcja ta nadaje się do niemal do każdego rodzaju budynku i sprawia, że dom wygląda bardziej atrakcyjnie i solidnie. Takie wykończenie domu dobrze sprawdza się w klimacie przy znacznych sezonowych opadach śniegu. Nachylenie dachu umożliwia swobodne spadanie opadów, dzięki czemu nie zbierają się one na dachu i nie obciąża go zbytnio. Wadą tej propozycji okazać się mogą wymagania konstrukcji co do większej ilości materiałów i pracy, powodując tym podniesienie kosztów budowy. Ponadto, podczas aranżacji wnętrza domu, połacie skośnego dachu mogą utrudniać wykorzystanie całej powierzchni użytkowej.

Dachy płaskie, co je wyróżnia

Ten rodzaj konstrukcji jest dziś mniej popularny od oryginalnego dachu naczółkowego. Wpływa na to kilka cech, a jedną z nich jest problem z odprowadzenia wody. Konstrukcja ta charakteryzuje się prostą formą i równomiernym poziomem, co pozwala na swobodne wykorzystanie powierzchni dachu jako miejsca do wypoczynku, czy na stworzenie na nim ogrodu. Odrzucana przez niektórych płaska powierzchnia, dla innych jest atutem tego dachu i podkreśla jego funkcjonalność. Umożliwia swobodne wykorzystanie go w różny sposób, np. jako tarasu. Ponadto dach płaski może być łatwiejszy do utrzymania w czystości, a także pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz budynku, gdyż nie wymaga on połaci skośnych, co daje więcej możliwości aranżacyjnych. Inną zaletą dachu płaskiego jest jego koszt. Konstrukcja ta jest zwykle tańsza niż tradycyjne dachy skośne, ponieważ wymaga mniej materiałów i mniej czasu na budowę. Co więcej, dach płaski może być bardziej energooszczędny, gdyż nie ma strat ciepła przez dachowe okna.

Jakim materiałem pokryć dach?

Rynek podpowiada wiele rozwiązań na odpowiednie pokrycia dachu. Wybór konkretnego materiału zależy od szeregu parametrów, takich jak styl budynku, budżet, klimat czy preferencje estetyczne. Zdecydowany prym w branży wiodą dachówki ceramiczne lub betonowe, blachodachówki, papa termozgrzewalna, gonty, czy płyty faliste. Materiały te mają cechy korzystne w mniejszym lub większym stopniu, zależnie od przeznaczenia i projektu. Dla przykładu dachówki ceramiczne są trwałe i estetyczne, ale kosztowne, podczas gdy blacho dachówki są tańsze, ale mogą wymagać częstszych konserwacji. W przypadku dachów płaskich popularnym materiałem jest membrana PVC, która jest wodoodporna i trwała. Ostatecznie, wybór materiału do pokrycia dachu zależy od indywidualnych potrzeb i wymaga rozważenia warunków, w jakich będzie on użytkowany.