Inteligentne budynki stają się coraz powszechniejsze także w Polsce, choć wciąż wiele osób nie do końca wie, na jakiej zasadzie one działają. Rozwiejemy zatem mgłę niewiedzy i jednocześnie odpowiemy, jak w takim systemie sprawdza się klimatyzacja domowa
Czym jest inteligentny dom?
W wyobrażeniach często kojarzy się inteligentne domy z filmami science fiction. Rozmowy ze sztuczną inteligencją, która wykonuje wszystkie czynności za domowników, wyglądają jak fantazje. Jednak dziś jesteśmy w stanie stworzyć system bardzo do tego obrazu zbliżony.
Cała tajemnica kryje się w niewielkiej jednostce centralnej, w której znajduje się komputer. To on decyduje o działaniu całego systemu. Podłączone do niego czujniki określają aktualny stan, natomiast siłowniki i przełączniki pozwalają na działanie.
Przykład? Sygnał z telefonu, że właściciel jest w pobliżu domu, może spowodować otwarcie się drzwi garażowych i wejściowych do domu. Za wszystko odpowiada program komputerowy, ale jego działanie przypomina inteligentne domy z filmów o przyszłości.
Klimatyzacja w inteligentnym domu
Nic nie stoi na przeszkodzie, by do takiej jednostki podłączyć także klimatyzator. Na podstawie czujników temperatury inteligentny dom będzie stwierdzał, czy należy ochłodzić dane pomieszczeni, czy je dogrzać. Jednak takie połączenie daje też nowe możliwości. Na przykład uruchomienie systemu klimatyzacji domowej dopiero w momencie, gdy domownicy będą się zbliżać do domu. Lub sterowanie ręczne z dużej odległości, z pomocą telefonu komórkowego.
Jednak główną zaletą podłączenia klimatyzacji do systemu inteligentnego budynku jest możliwość sterowania nią i dziesiątkami innych urządzeń z pomocą jednego telefonu. Jeżeli potrzebujesz takie rozwiązanie wystarczy wpisać klimatyzacja Oświęcim i wybrać specjalistę, który pomoże w doborze i instalacji.
Czy klimatyzacja powoduje częste choroby dróg oddechowych?
Prawidłowe korzystanie z klimatyzatora jest całkowicie bezpieczne dla użytkowników. Jednak zdarzają się przypadki, w których system klimatyzacji może wywoływać poważne problemy z płucami. Kiedy tak jest?
Jakie sytuacje mogą być groźne dla użytkowników klimatyzacji?
Odpowiednie ustawienie klimatyzacji jest bardzo istotne. Główne niebezpieczeństwa, jakie czyhają na zdrowie domowników, to:
• Ustawienie strumienia powietrza wprost na domowników. Skierowanie go na przykład na środek pokoju może powodować, że powstający przewiew może szkodzić zdrowiu. Szczególnie z drogami oddechowymi oraz ryzyko przewiania i bólów.
• Prędkość wywiewanego powietrza nie powinna przekraczać 0,25 metra na sekundę. Inaczej będzie tworzył się dość silny wiatr powodujący przeciągi.
• Bezpieczna różnica między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz nie powinna przekraczać siedmiu stopni. Inaczej można doznać szoku termalnego, a przy każdym wchodzeniu i wychodzeniu z mieszkania będzie robiło się słabo.
• Zakres temperatury w pomieszczeniu nie powinien przekraczać zakresu 20 do 26 stopni. Jest to najbezpieczniejsza temperatura dla organizmu.
• Częsta i odpowiednio wykonana konserwacja zapewni bezpieczne korzystanie z klimatyzacji i brak drobnoustrojów w wywiewanym powietrzu.
Klimatyzację należy przede wszystkim użytkować z głową. Wtedy będzie w pełni bezpieczna.