Recepta online i e-konsultacja lekarska — kiedy możemy skorzystać?

Dbanie o zdrowie jest jednym z najważniejszych czynników, które sprawia, że możemy cieszyć się pełnią swojego życia. Niestety wielu z nas przez zabiegany tryb życia i wiele spraw nie mam możliwości zadbania o siebie. Posiłki w biegu, brak odpowiedniej ilości ruch i przeczekiwanie dolegliwości to główne przyczyny pogłębiania się problemów zdrowotnych. Szczególnie odkładanie wizyty u lekarza może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Nie wykrycie choroby we wczesnym stadium może prowadzić do wielu problemów, a przecież mamy możliwość szybkiego skorzystania ze zdalnej pomocy lekarza.

Rok 2018 był sporym przełomem dla pacjentów i lekarzy. Właśnie wtedy weszły w życie e-recepty elektroniczne, które finalnie wyparły tradycyjne recepty papierowe. Dzięki wdrożeniu centralnego systemu pacjent już nie musiał obawiać się o to, że zgubi receptę lub pismo lekarza, będzie nie do odczytania. E-recepta zostaje przypisana do numeru PESEL i pacjent zawsze może ją odzyskać. Jednak to nie jedyne korzyści. Wprowadzenie e-recept sprawiło, że nie ma już potrzeby udawać się do gabinetu lekarskiego, a można ją otrzymać w trakcie zdalnego kontaktu z lekarzem, za pomocą jednej strony internetowej, korzystając z usługi recepta online.

Recepta online — jak to działa?

E-recepta wystawiona zdalnie może być sporym ułatwieniem dla wielu osób, które mają problemy z poruszaniem się, mieszkają daleko od lekarza rodzinnego lub nie mają możliwości udania się do przychodni w godzinach jej pracy.

Proces wystawienia e-recepty zdalnie różni się delikatnie od stacjonarnego. Główną tego przyczyną jest inna forma uzyskania jej. Przy uzyskiwaniu e-recepty online pacjent w pierwszej kolejności musi uzupełnić formularz. To w nim uzupełni swoje dane, wpisze dolegliwości, z którymi się zmaga, a także leki, które potrzebuje. Dzięki tym danym w trakcie konsultacji medycznej lekarz może podjąć decyzję o przepisaniu leków. Jednocześnie warto pamiętać, że dba on o dobro pacjenta i indywidualnie podejmuje decyzję o przepisaniu leków. Co więcej, może zalecić inne, bardziej dopasowane środki farmakologiczne.

Recepta online — kiedy może być szczególnie przydatna?

E-recepta wystawiona zdalnie, a co za tym idzie łatwiej dostępna może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Często przez brak czasu na udanie się do lekarza, nie przyjmujemy regularnie stałych leków, które powinniśmy przyjmować.

Osoby z chorobami przewlekłymi

Skorzystanie z internetowej konsultacji lekarskiej — wystawienie recepty online może być dużym ułatwieniem szczególnie dla osób, które chorują na choroby przewlekłe i przyjmują stałe leki. W ramach e-konsultacji lekarz ma obowiązek wystawienia e-recepty pozwalającej na kontynuowanie terapii. Co więcej, taka recepta może zostać wystawiona nawet na rok do przodu.

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną

Kobiety, które chcą zacząć stosować antykoncepcję hormonalną po pierwsze przepisanie leku, muszą udać się do ginekologa. Lekarz ten na podstawie specjalistycznych badań wydaje decyzję o zastosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Jednocześnie przepisać środki farmakologiczne w celu kontynuacji leczenia może już każdy lekarz.

Tabletka „dzień po”

Tabletka „dzień po” jest to antykoncepcja awaryjna, która zapobiega niechcianej ciąży w sytuacji, gdy dojdzie do przerwania antykoncepcji mechanicznej czy też zaistnieje uzasadnione podejrzenie braku skuteczności stosowanej antykoncepcji. Tabletka „dzień po” by była skuteczna, musi zostać przyjęta do 3 lub 5 dni po stosunku, w zależności od rodzaju tabletki. Jednocześnie zalecę się jak najszybsze przyjęcie preparatu, dzięki temu można mieć pewność o skutecznym działaniu, które polega na zahamowaniu owulacji. Dlatego też konsultacja lekarska może pomóc w takich sytuacjach. Jednak warto pamiętać, że przy zastosowaniu tej tabletki mogą pojawić się działania niepożądane, dlatego nie powinna ona służyć jako zastępstwo antykoncepcji hormonalnej.

E-konsultacja lekarska — jak działa?

E-konsultacja może być wygodnym sposobem na skorzystanie z pomocy lekarza dla szczególnie zabieganych osób, które nie mają możliwości udać się na wizytę stacjonarną do lekarza. W pierwszej kolejności pacjent wypełnia formularz, w którym uzupełnia swoje dane, występujące dolegliwości, a także może wgrać badania. Ważne jest, by informacje o dolegliwościach zostały szczegółowo opisane, da to możliwość na dokładniejszą analizę lekarzowi jeszcze przed skontaktowaniem się.

Lekarz po zapoznaniu się z informacjami oraz sprawdzeniu historii leczenia, telefonicznie kontaktuje się z pacjentem. Na podstawie zebranych informacji oraz wywiadu rekomenduje określone leczenie, a w wybranych przypadkach wystawia e-receptę na zakup preparatów medycznych.

Co więcej, lekarz trakcie teleporady medycznej może udzielić wyjaśnienia wyników badań, które zostały przesłane przez pacjenta. Wskaże te, które powinny budzić wątpliwości i zarekomenduje następne kroki.

E-konsultacja dla osób w trakcie podróży

W trakcie wakacji, weekendowego wyjazdu czy wycieczki zagranicznej, szczególnie zależy nam na tym, by nasz czas był jak najlepiej wykorzystany. Jednocześnie zdarzają się sytuacje, że musimy skorzystać z pomocy lekarza, ale chcemy na nią poświęcić jak najmniej czasu. W takich przypadkach świetnym sposobem może być e-konsultacja medyczna, która pozwoli na szybkie zasięgnięcie porady lekarskiej bez poszukiwania lekarza w różnych, nieznanych miejscach w Polsce. Z drugiej strony będąc w podróży zagranicznej, dużym problemem może stać się bariera językowa, przez co skorzystanie z pomocy lekarza może być problematyczne i tutaj dobrym sposobem może okazać się skorzystanie z e-konsultacji, którą przeprowadzi z nami polski lekarz.

E-konsultacja i recepta online mogą być uzupełnieniem stacjonarnej opieki lekarskiej i dobrym sposobem dla zabieganych osób na skorzystanie z pomocy lekarskiej. Jednocześnie warto pamiętać, że zawsze pomoc lekarską należy dopasować do naszej dolegliwości czy problemu, tak by, jak najlepiej zaradzić w danej sytuacji.