Za sprawą bliskości granic, to właśnie Niemcy są krajem pierwszego wyboru na emigrację zarobkową wielu Polaków. Nasi rodacy mają tam dobre warunki pracy, godne pensje i lepszą jakość życia i niechętnie chcą wracać do swojego kraju. Duża część z nim pracuje na zachodzie przez kilkadziesiąt lat, a ze swoimi rodzinami widzą się raz na miesiąc, dwa lub pół roku. Niemiecki system podatkowy przewiduje kilka stawek podatku w zależności od osiąganych dochodów. Występują tam 4 stawki podatkowe, a najmocniej odczuwają to osoby najlepiej zarabiające. Jak to przekłada się na rozliczenie podatkowe Polaków? W dużej mierze ma tutaj znaczenie rezydencja podatkowa.
Rozliczenie podatkowe w Niemczech. Kto musi, a kto może złożyć zeznanie do Finanzamt?
Rezydent podatkowy ma obowiązek sporządzenia zeznania podatkowego. Wynika to jasno z niemieckiego prawa podatkowego. Jest to osoba, która mieszka na terenie naszych zachodnich sąsiadów w sposób ciągły przez minimum 6 miesięcy w roku. Status rezydenta jest korzystniejszy przy rozliczeniu podatku. W praktyce pozwala on na wspólne rozliczenie z małżonkiem, kwoty odciążenia dla matek lub ojców samotnie wychowujących swoje pociechy, kwotę wolną od podatku czy wiele innych ulg podatkowych. Z kolei pracownicy, którzy przyjeżdżają do pracy sezonowo, mają prawo do starania się o zwrot podatku z Niemiec.
Zwrot podatku z Niemiec - złóż zeznanie podatkowe i otrzymaj pieniądze
Odzyskanie nadpłaconego podatku z Niemiec nie jest skomplikowane. Wymaga przygotowania odpowiednich dokumentów, wypełnienia ich, a następnie przesłania tradycyjną pocztą lub elektroniczną zeznania podatkowego. Wymogiem jest posiadanie niemieckiej karty podatkowej - Lohnsteuerkarte. To odpowiednik polskiego PIT-11, gdzie znajduje się informacja o naszych dochodach osiągniętych w roku podatkowym. Na podstawie tej karty przygotowywana jest deklaracja podatkowa, w której warto też uwzględnić przysługujące ulgi dodatkowo obniżające podatek.