Projektory, czyli urządzenie przyszłości – czy mają szansę wyprzeć telewizory?

W historii rozwoju technologii znamy wiele przypadków, w których to jedno rozwiązanie, które funkcjonowała przez pewien czas, zostawało skutecznie wyparte przez coś innowacyjnego i zmieniającego podejście do danego zagadnienia. Idealnym przykładem jest tutaj chociażby ewolucja mediów, kiedy to prasa dostawała cios od radia, to z kolei od telewizji, a na deser pojawił się Internet, który nie miał sobie równych i praktycznie zdominował on wszystkie inne płaszczyzny wykorzystania tego medium, jako coś globalnego i dającego ogrom możliwości. Projektory to urządzenia znane nam nie od dziś, jednak to dopiero niedawno weszły do powszechnego użytku na tyle, że każdy zastanawia się nad ich kupnem. Czy istnieją jednak przesłanki ku temu, że w najbliższej przyszłości będą mogły równać się z popularnością telewizorów?

Kiedy nasz cel zakupowy to zdecydowanie projektory Warszawa oraz inne duże miasta zapewne zadowolą nas swoją szeroką ofertą. Dziś wybór mamy naprawdę spory, a co więcej ten z czasem tylko się powiększa. Rozwój nowych technologii dociera także do producentów projektorów, którzy czerpią z tego faktu, a mają ku temu solidne podstawy. Wymienić można wiele technologii, które po zaimplementowaniu do rzutników dały drugie życie tym urządzeniom znane nam z auli uczelnianych, sal kinowych, czy też filmów amerykańskich, na których to aktorzy oglądali wspólnie dzięki nim zdjęcia ze swoich wakacji. Jak jednak będzie w przyszłości? Czy projektory będą w stanie nawiązać równą walkę z telewizorami, które od wielu lat trzymają rolę lidera jako sprzęt, który każdy z nas umieszcza w centrum salonu, jako strefa rozrywki?

Jakie przesłanki przemawiają za wyparciem telewizorów przez projektory?

W większości lubimy chodzić do kina – to oczywiste. Natomiast robimy się wygodni jako społeczeństwo. Szukamy szybszych rozwiązań, bardziej komfortowych, a jednocześnie też takich, które dadzą nam niezależność pod wieloma względami. Projektory są w stanie zapewnić obraz, które przekątna śmiało i bez większych przeszkód przekracza okrągłe 100 cali. Co to oznacza?

Na pewno to, że jesteśmy dziś w stanie zorganizować w swoich czterech ścianach własną salę kinową. Jeśli mielibyśmy postawić na zakup tak wielkiego telewizora, mielibyśmy po pierwsze dość spory problem z odnalezieniem odpowiedniego modelu, a po drugie koszt takiego urządzenia na pewno zwaliłby nas z nóg. Już średniej klasy projektor jest w stanie zagwarantować nam bardzo duży obraz, który wprowadzi do naszych pomieszczeń kinowe emocje i wiele frajdy podczas spotkań ze znajomymi i bliskimi.

Jakość obrazu to zawsze kwestia dyskusyjna i można śmiało i długo spierać się o to, który producent oferuję tą najlepszą. Są jednak przyjęte pewne standardy i zwykłe HD już nikogo nie zadowala. Prawie każdy dzisiejszy projektor gwarantuje przynajmniej full HD, co oznacza, że na pewno nie zawiedziemy się z efektu. Codziennie możemy zetknąć się z informacjami, jakoby specjaliści pracowali nad zastosowaniem takiej technologii, która odmieni nasze spojrzenie na filmowe seanse w domach, ponieważ telewizory to sprzęty, w których implementuje się je najczęściej. Projektory jednak wcale nie pozostają w tyle. Jeśli tylko budżet nam na to pozwala, na pewno będziemy w stanie zakupić taki, który pracuje w jakości 4k, a nawet 8k. Tym samym, nawet przy ogromnym obrazie powyżej 100 cali, wszystko co wyświetlamy będzie posiadało, jasne, żywe kolory oraz wysoką rozdzielczość.

Przewagą projektorów, której telewizory prędko nie zdążą zniwelować jest na pewno wysoki poziom mobilności. Nieporęczne kilkudziesięciocalowe prostokąty, które wiszą na naszych ścianach i stoją na szafkach RTV, zazwyczaj mają docelowo zajmować to miejsce przez dłuższy czas. Projektory pozwalają na to, aby zabrać je ze sobą wszędzie tam, gdzie tylko będziemy potrzebować. Oczywiście możemy zamontować rzutnik pod sufitem – nic nie stoi na przeszkodzie. Z drugiej strony, jeśli mamy ku temu możliwość, warto zaopatrzyć się w stojak na statywie, który pozwoli nam na ustawienie projektora w dowolnym miejscu. Czy to w naszym domu, czy też poza nim.