Znicz na grobie cichociemnego majora Piotra Szewczyka.

Pracownicy Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, placówki której organizatorem jest Powiat Oświęcimski, kontynuują działania związane z projektem „Pamiętamy”. Podstawowym celem projektu jest identyfikacja grobów, w których zostały pochowane osoby niosące podczas II wojny światowej pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz oraz upamiętnienie bohaterów z ziemi oświęcimskiej.

W tym roku działania w ramach projektu „Pamiętamy”, podobnie jak rok temu, rozpoczęły się od zapalenia znicza przy Ścianie Śmierci w byłym niemieckim KL Auschwitz. W ten sposób delegacja z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – Zbigniew Mazur i Piotr Hertig – złożyła hołd zamordowanym w obozie.

Charakterystyczne znicze z plakietką i napisem „Pamiętamy” zapłonęły także na grobach w Oświęcimiu m.in. Heleny Stupki, Julii Ilisińskiej, Janiny Kajtoch i majora Piotra Szewczyka. W kolejnych dniach pracownicy muzeum odwiedzą także cmentarze w innych miejscowościach na ziemi oświęcimskiej.

Dzięki inicjatywie i staraniom Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w listopadzie na cmentarzach w Oświęcimiu, Osieku, Zatorze i Kętach zostanie zorganizowane oprowadzanie grup uczniów. W ich trakcie przewodnicy opowiedzą o życiu i dokonaniach bohaterów, którzy zostali pochowani w tych miejscowościach.

Dzięki temu młodzi ludzie będą mieli okazję poznać lokalne historie i losy ludzi zaangażowanych podczas wojny w ruch oporu i pomoc więźniom Auschwitz – podkreślają muzealnicy.

  • Znicz na grobie cichociemnego majora Piotra Szewczyka.
  • Znicz od muzealników na grobie Julii Ilsińskiej.
  • Znicze od praco0wników Muzeum Pamięci na grobie lokalnych bohaterów.
  • Znicze od praco0wników Muzeum Pamięci na grobie Janiny Kajtoch.

 

(Źródło i foto: Muzeum Pamięci).