Wybrane zdjęcia z formie kolażu z wizyty delegacji Powiatu Oświęcimskiego w Powiecie Dachau.

Delegacja władz Powiatu Oświęcimskiego wraz z grupą artystów ziemi oświęcimskiej gościła na początku października w zaprzyjaźnionym Powiecie Dachau. Efektem krótkiej, acz bogatej w wydarzenia i spotkania wizyty było zacieśnienie i pogłębienie istniejących od lat więzów na polu samorządowym i na niwie kultury.

Goście z Polski – wicestarosta Paweł Kobielusz, członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska, koordynatorzy wymiany – dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i radny Leszek Szuster oraz wiceprzewodniczący rady powiatu Wojciech Kajdas wzięli udział w posiedzeniu komisji kwalifikującej do programu federalnego „Demokratie leben” (Żyć Demokracją).

Powiat Dachau uczestniczy w tym programie od roku 2015. „Partnerstwo dla Demokracji w Powiecie Dachau” otrzymuje z Federalnego Ministerstwa ds. Rodziny środki na projekty wspierające demokrację, integrację i zapobieganie ekstremizmowi. Komisja kwalifikująca, składająca się z przedstawicieli wszystkich partii politycznych, organizacji pozarządowych oraz instytucji (Policja, Sąd Rejonowy), decyduje, jakie projekty będą dotowane w ramach programu.

Jednym z projektów, który najbardziej zainteresował przedstawicieli Powiatu Oświęcimskiego, i który wywodzi się z tego programu, jest Młodzieżowa Rada Powiatu Dachau, która działa już drugą kadencję – przybliża dr Bernadetta Czech-Sailer ze Starostwa w Dachau.

Włodarze Powiatu Oświęcimskiego zwiedzili „Drogę Pamięci” w Markt Indersdorf. Jest ona poświęcona najmłodszym ofiarom nazizmu. W czasie wojny w tej miejscowości znajdował się barak, do którego trafiały dzieci pracowników przymusowych. Szacuje się, że 35 dzieci zmarło w nim z zimna, głodu i wycieńczenia. Większość z nich miała polskich rodziców.

Po wyzwoleniu obozu koncentracyjnego Dachau, amerykańska organizacja humanitarna UNRRA założyła w klasztorze w Markt Indersdorf dom dziecka dla małoletnich więźniów obozów oraz dzieci pracowników przymusowych, z których największą grupę stanowiły dzieci z Polski.

Goście z Powiatu Oświęcimskiego wzięli udział w wystawie „Galerie der Aufrechten” w Muzeum w Altomünster. Ekspozycja była poświęcona 25 osobom, które aktywnie działały przeciw nazistowskiej dyktaturze w latach 1933-1945. Niemal wszyscy przypłacili to życiem. Obok m.in Sophie Scholl (najbardziej znana członkini grupy oporu „Biała Róża” i Georga Elsner (nieudany zamach an Hitlera w listopadzie 1939 r.) upamiętniony został również Maksymilian Kolbe. Patronat nad wystawą objął starosta Powiatu Dachau Stefan Löwl.

Nasza delegacja wraz z artystami z obu krajów uczestniczyła w uroczystym otwarciu wystawy „30 lat przyjaźni artystycznej między Oświęcimiem i Dachau” w Europejskim Centrum Sztuki w miejscowości Freising. Stronę niemiecką reprezentowali Marese Hoffmann, Rzecznik ds. Partnerstwa i Josef Mederer, Przewodniczący Rady Bawarii Górnej.

W spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Dachau omówiono planowane w 2022 r. wspólne projekty. Jednym z nich będzie kilkudniowa wizyta robocza grupy z Oświęcimia w Dachau poświęcona rozwiązaniom w kwestii ochrony środowiska zastosowanym w Dachau.

Kontynuowana będzie wymiana młodzieży w ramach programu „U mnie i u ciebie”. W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbędzie się seminarium fotograficzne dla młodzieży z obu powiatów.

Planowane jest nawiązanie oficjalnej współpracy pomiędzy muzeami z obu powiatów. Końcem lipca przyszłego roku w Dachau odbędzie się wystawa dokumentująca ponad 30-letnią artystyczną przyjaźń twórców z Dachau i Oświęcimia oraz 7. rocznicę partnerstwa obu powiatów.

W 2022 r. planowana jest wizyta nowej Rady Powiatu Dachau w w naszym powiecie.

Fot. Materiały Starostwa w Dachau/mat. pryw. T. Jankowskiej

  • Galeria w Powiecie Dachau.
  • Władze Powiatu Oświęcimskiego na otwarciu wystawy w Powiecie Dachau.
  • Uczestnicy wystawy w Powiecie Dachau.
  • Plakat z wystawy w Powiecie Dachau.
  • Jeden z obrazów wystawionych na wystawie w Powiecie Dachau.
  • Spotkanie robocze władz Powiatu Dachau i Powiatu Oświęcimskiego.
  • Wizyta gości z Polski w Powiecie Dachau.
  • Wizyta samorządowców i artystów w partnerskim Powiecie Dachau
  • Wnetrze galerii w Powiecie Dachau.
  • Wstęp do polsko-niemieckiej wystawy w Powiecie Dachau.
  • Wstęp do wystawy w Powiecie Dachau.
  • Włodarze z Powiatu Dachau i Oświęcim na wystawie polsko-niemieckiej.
  • Uczestnicy wystawy.
  • Zwiedzanie Miejsc Pamięci w Powiecie Dachau.
  • Zwiedzanie Miejsc Pamięci w Powiecie Dachau.
  • Zwiedzanie Miejsc Pamięci w Powiecie Dachau.
  • Polsko-niemiecka wystawa w Powiecie Dachau.
  • Polsko-niemiecka wystawa w Powiecie Dachau.