Dziś w auli im. Kazimierza Piechowskiego Małopolskiej Uczelni Państwowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego zainaugurowano rok akademicki 2021/2022. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz Powiatu Oświęcimskiego – przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Homa, członkini Zarządu Powiatu Grażyna Kopeć oraz sekretarz Powiatu Beata Chmielowska.
Na uroczystość przybyli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy różnych szczebli, przedstawiciele świata nauki z kraju i zagranicy, dowódcy służb mundurowych, reprezentanci organizacji społecznych, przedstawiciele środowiska lekarskiego, biznesu, dyrektor Muzeum Auschwitz. Obecni byli także studenci rozpoczynający naukę w murach MUP.
– Choć w pamięci mamy trudne chwile naznaczone czasem pandemii, uważam że nie był to dla uczelni czas stracony. W wielu obszarach zintegrował nasze środowisko, wyzwolił nowe inicjatywy, nauczył korzystania z nowoczesnych form przekazu i jeszcze raz uzmysłowił, jak ważne jest zaangażowanie każdego z nas w sprawy uczelni i całego społeczeństwa – podkreśliła rektor oświęcimskiej uczelni, prof. MUP Sonia Grychtoł.
Miniony rok akademicki był dla oświęcimskiej Alma Mater okresem nawiązania ścisłej współpracy z wybranymi szkołami średnimi w ościennych powiatach. Także kooperacji z dużymi firmami, m.in. z FCA Poland.
Prężnie rozwija się współpraca z okolicznymi lecznicami, m.in. ze Szpitalem Powiatowym w Oświęcimiu. Dzięki temu studenci kierunku pielęgniarskiego i ratownictwa medycznego mogą w praktyce zdobywać niezbędną wiedzę.
– Znaleźliśmy się w elitarnym gronie 15 publicznych uczelni zawodowych, które w ramach przedsięwzięć Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn. „Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości” otrzymały premię finansową za najlepsze osiągnięcia w zakresie zawodowych losów swoich absolwentów. (…) A ostatnio wraz z Powiatem Oświęcimskim, Miastem Oświęcim i UKH Unia Oświęcim podpisaliśmy porozumienie w sprawie utworzenia uniwersyteckiej drużyny w hokeju na lodzie – pochwaliła się pani rektor.
Oświęcimska uczelnia nawiązała współpracę z kolejną uczelnią – to Wyższa Szkoła Edukacji z siedzibą w Tel Awiwie.
Pani rektor podkreśliła, że w związku z dynamicznymi zmianami technologicznymi zachodzącymi w świecie uczelnia musi być otwarta na nowe kierunki studiów, dostosowane zarówno do oczekiwań studentów, jak i przyszłych pracodawców.
– Musimy więc w najbliższym czasie korygować profile kształcenia do zmieniających się wymagań gospodarki oraz otaczającego nas świata. Niektóre drzwi trzeba będzie zamknąć, by móc otworzyć nowe. I nie chodzi o udział w wyścigu o liczbę oferowanych kierunków przez uczelnię, ale o ich dopasowanie i skrojenie na potrzeby i zainteresowanie nimi młodych ludzi. Musimy oferować takie kierunki, po których student może odnaleźć się na dzisiejszym rynku pracy – stwierdziła Sonia Grychtoł, dodając że ten proces ma się odbywać w kooperacji z partnerami uczelni, w tym z przedsiębiorcami.
Uczelnia w Oświęcimiu ma przyciągnąć studentów nie tylko ofertą nauczania, ale i nowoczesnym kampusem. W marcu 2022 r. oświęcimska placówka otworzy po modernizacji trzeci, największy budynek po byłym Monopolu Tytoniowym.
Podczas dzisiejszej uroczystości w poczet studentów MUP przyjęto grono żaków rozpoczynających swoją przygodę w uczelni przy ul. Kolbego. Wszystkim życzymy zarówno sukcesów w nauce, jak i pozytywnych wspomnień związanych z życiem studenckim.
Fot. RL