„O Auschwitz” – to tytuł cyklu podcastów przygotowywany przez Muzeum Auschwitz. Pierwsze odcinki są już dostępne na stronie internetowej www.auschwitz.org/podcasty. Podcasty są dostępne w językach polskim i angielskim.
– W cyklu „O Auschwitz” będziemy mówić nie tylko o szczegółach historii obozu, ale też o różnych obliczach naszej współczesnej pamięci o tym szczególnym miejscu – powiedziała Agnieszka Juskowiak-Sawicka, koordynator projektu podcastów, kierownik e-learningu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Pierwszy podcast poświęcony jest początkom istnienia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. O szczegółach procesu decyzyjnego, który doprowadził do utworzenia obozu, a także o tym, kim byli jego pierwsi więźniowie, opowiada dr Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Muzeum.
Tematem drugiej rozmowy jest medycyna w obozie Auschwitz, o której opowiada Teresa Wontor-Cichy. Lekarze SS zaangażowani byli głównie w przeprowadzane w obozie akcje eksterminacyjne, przeprowadzali selekcje wśród przywożonych do KL Auschwitz na zagładę Żydów, a także wśród chorych więźniów przebywających w obozowych szpitalach, byli obecni przy egzekucjach, a także podpisywali tysiące aktów zgonu więźniów z podanymi fikcyjnymi przyczynami śmierci. Niektórzy przeprowadzali też zbrodnicze eksperymenty.
Trzeci podcast poświęcony jest współczesnej literaturze, która podejmuje temat historii Auschwitz. Autorzy wielu publikowanych obecnie książek umieszczają akcję w realiach obozowych – z bardzo różnym skutkiem. O tym, czy warto sięgać po te książki oraz jak odróżnić literaturę wartościową od mniej wartościowej opowiada Wanda Witek-Malicka.
– Kolejne odcinki będą ukazywały się cyklicznie. Będą to nie tylko rozmowy dotyczące historii obozu, w których ekspertami będą pracownicy Centrum Badań Muzeum, ale też audycje poświęcone różnym zagadnieniom związanym ze współczesnym kształtem pamięci o Auschwitz – podkreśliła Agnieszka Juskowiak-Sawicka.
Podcasty „O Auschwitz” są dostępne na kilku serwisach streamingowych, takich jak Spotify, Google Podcast czy Breaker.
(Źródło: Muzeum Auschwitz)