Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni, by Europa pozostała kontynentem Pokoju – te ważne słowa padły podczas dzisiejszej konferencji w 30. rocznicę podpisania traktatu między Polską a Niemcami o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W konferencji online uczestniczyli samorządowcy z partnerskich miast i powiatów z obu krajach. Wśród nich przedstawiciele władz zaprzyjaźnionych powiatów Dachau i Oświęcimskiego.
W konferencji zorganizowanej przez Związek Miast Polskich, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz niemiecką sekcję Rady Gmin i Regionów Europy nasz powiat reprezentował wicestarosta Paweł Kobielusz. Obecny był także Leszek Szuster, dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcim, a zarazem radny powiatowy i koordynator ds. partnerstwa. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko samorządowcy, ale również ważne osobistości, „twarze” polsko-niemieckiego pojednania i dialogu m.in. była Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz i prof. Gesine Schwan, w latach 1999 – 2008 rektor Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, była pełnomocnik rządu RFN ds. stosunków z Polską.
W debacie na temat dwustronnych relacji Powiat Dachau reprezentowali landrat (starosta) Stefan Löwl i Marese Hoffmann ze starostwa w Dachau, rzeczniczka ds. partnerstwa i członkini Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej.
Rozmówcy dyskutowali m.in. o praktycznym wymiarze współpracy polsko-niemieckiej, roli samorządów i organizacji pozarządowych. Nie obyło się bez nawiązania do tragicznej historii, która niegdyś wykopała głęboki rów między Polakami i Niemcami z powodu niewyobrażalnych krzywd wyrządzonych Polakom ze strony niemieckich okupantów. 30 lat temu udało się przełamać wzajemną niechęć zawierając – na poziomie rządów obu państw – traktat o dobrym sąsiedztwie. Z upływem lat stał się on impulsem do bliższego poznania się mieszkańców obu krajów i nawiązania współpracy między samorządami w różnych obszarach.
W 2015 r. podpisano umowę o partnerstwie między Powiatem Dachau i Oświęcimskim. Jednakże było to sformalizowanie istniejącej od przełomu lat 80. i 90. współpracy, którą zapoczątkowali artyści z obu powiatów. Wśród nich byli Heiko Klohn i Paweł Warchoł. Z biegiem lat współpraca poszerzyła się o wymianę młodzieży i kontakty samorządowców.
– Wyzwaniem dla naszej współpracy jest połączeniem wrażliwości historycznej z prawem do normalności – powiedział Leszek Szuster.
Marese Hoffmann wspomniała o inicjatywach i projektach, w tym artystycznych, w które udało się wciągnąć mieszkańców obu powiatów. Wyraziła nadzieję, że po ustaniu pandemii uda się zintensyfikować współpracę, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy są nadzieją na kontynuowanie przyjacielskich relacji. Zarówno Leszek Szuster, jak i Marese Hoffmann wyrazili życzenie, by to polsko-niemieckie partnerstwo na poziomie lokalnym trwało jak najdłużej.
– Jesteśmy przyjaciółmi. (…) To partnerstwo to prawdziwy skarb. Spoglądamy na historię, zarazem patrzymy w przyszłość. Cieszę się z tej współpracy – powiedział landrat Stefan Löwl.
W podobnym tonie wielokrotnie wypowiadali się na przestrzeni ostatnich miesięcy starosta Marcin Niedziela, wicestarosta Paweł Kobielusz i pozostali członkowie Zarządu Powiatu w Oświęcimiu dając w ten sposób wyraz żywotności partnerstwa, które mimo utrudnień związanych z pandemią nie zgasło. Obie strony niezmiennie podkreślają, że łączą je takie wartości jak wolność słowa, demokracja, poszanowanie prawa, otwartość i tolerancja.
Fot. RL, screeny z konferencji