W dniach 14-20 czerwca trwa X Tydzień Świadomości Czerniaka. Od trzech lat Powiat Oświęcimski we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym ONKOMA przy Klinice Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowym Instytucie Badawczym, poprzez działania w szkołach powiatowych aktywnie uczestniczy w ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka – nowotworu skóry.
Choroby nowotworowe są przyczyną co czwartego zgonu w Polsce, co stanowi ogromne wyzwanie z punktu widzenia zdrowia publicznego. Czerniak plasuje się na 9. miejscu w strukturze zachorowań na nowotwory złośliwe.
W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3 tys. zachorowań na czerniaki. Czerniak stanowi tylko 6% wszystkich nowotworów skóry, ale aż 80% chorych na czerniaki umiera z tego powodu. Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat. Wpływ na tę sytuację ma między innymi zmiana zachowań Polaków, w tym nadmierne opalanie, oddawanie się kąpielom słonecznym bez właściwej ochrony a także korzystanie z solariów, szczególnie przez osoby w młodym wieku.
Inwestycja w edukację, prewencję i zdrowy styl życia może prowadzić do ograniczenia zachorowalności. W bieżacym roku szkolnym wyzwanie to podjęło 7 zespołów szkół powiatowych. W zajęciach edukacyjnych uczestniczyło 1550 uczniów przy zaangażowaniu 40 nauczycieli.
Wraz z tegorocznymi ambasadorami akcji, znanymi aktorami Katarzyną Ptasińską i Arturem Barcisiem, przygotowano film, w którym bohaterowie w niespodziewany sposób przenoszeni są do nieznanej przyszłości, gdzie mogą przekonać się, jakie są konsekwencje niestosowania się do zasad prewencji pierwotnej lub wtórnej, w tym przede wszystkim do ochrony przed słońcem i kontroli znamion u specjalistów.