Podpowiadamy, skąd brać darmowe zdjęcia na użytek prywatny i komercyjny

Grafiki to istotny nośnik, za pomocą którego internauci się komunikują. Artykuły okraszone fotografiami są czytelniejsze i atrakcyjniejsze dla odbiorców. Problem powstaje, gdy twórca nie jest autorem zdjęć, a chciałby urozmaicić nimi swoje treści. Prawo zakazuje korzystanie z cudzych fotografii bez zgody autora, jednak istnieje kilka miejsc, w których można znaleźć darmowe źródła fotografii do użytku prywatnego i komercyjnego. Sprawdź, gdzie ich szukać. 

Twarde prawo, ale prawo

Wiele osób trwa w błędnym przekonaniu, że zdjęcia, które zostaną wrzucone do Internetu, pozbawione są praw autorskich, a twórcy z automatu godzą się na ich rozpowszechnianie. Oczywiście tak się nie dzieje. Rację ma twórca serwisu KreatywnyGrafik.pl, który słusznie zauważa, że każde zdjęcie w Internecie ma swojego autora, który posiada niezbywalne prawa autorskie do dzieła. Więcej na ten temat przeczytać możecie w tym artykule na temat banków zdjęć na stronie KreatywnyGrafik.pl.

Aby z niego skorzystać, w pierwszej kolejności należałoby zapytać go o zgodę, a także oznaczyć jego autorstwo imieniem, nazwiskiem lub pseudonimem. Jednak niektórzy autorzy udostępniają swoje prace na zasadach licencji Creative Commons, która w polskim systemie prawnym podobna jest do dozwolonego użytku. 

Za pomocą licencji CC autor umożliwia wykorzystanie zdjęcia w różnym stopniu. Może to dotyczyć wyłącznie wykorzystania niekomercyjnego, komercyjnego, a nawet umożliwienia wprowadzania modyfikacji do dzieła. 

Licencji Creative Commons jest kilka rodzajów. Z perspektywy tego tematu najważniejsze są trzy:

  • Uznanie autorstwa z użyciem niekomercyjnym - ta licencja umożliwia kopiowanie, rozpowszechnianie utworu w celach niekomercyjnych;
  • Uznanie autorstwa - pozwala na kopiowanie, rozpowszechnianie, zmienianie wyłącznie pod warunkiem oznaczenia autorstwa;
  • Przeniesienie do domeny publicznej - tzw. licencja CC0, za jej pomocą autor przenosi swoje zdjęcie do domeny publicznej i można z niego korzystać, rozpowszechniać i zmieniać nawet w celach komercyjnych ez konieczności uzyskania zgody i potwierdzenia autorstwa.

Google Grafika

Internauta, który chce znaleźć darmowe zdjęcia, w pierwszej kolejności może skorzystać z wyszukiwarki Google. W zakładce "grafika", po rozwinięciu narzędzi można dokonać sortowania zdjęć pod względem wyszukiwania wyłącznie takich, które posiadają licencję na wykorzystywanie w celach, w których internauta chce ich użyć. Zdjęcie można pobrać i swobodnie z niego korzystać jednak należy być przygotowanym na to, że zdjęć ze "swobodną" licencją jest zdecydowanie mniej. 

Darmowe banki zdjęć

Jeśli wyszukiwarka Google okaże się niewystarczająca, następne kroki należy skierować na strony z darmowymi stockami. Najpopularniejszymi serwisami tego typu są:

  • Pexels - strona umożliwia wyszukiwanie zdjęć na swoim serwisie, a także w innych serwisach udostępniających zdjęcia z licencją CC0
  • Pixabay - jest to najbardziej popularny serwis, w którym znaleźć można prawie milion zdjęć. Strona obsługuje język polski, a wyszukiwarka działa bardzo sprawnie. Ponadto użytkownik może pobrać zdjęcia i grafiki w różnych rozdzielczościach.
  • FoodShot - wyszukiwarka zdjęć z licencją CC0, która umożliwia wyszukanie zdjęć kulinarnych
  • Flickr - największy serwis fotograficzny na świecie, można tam znaleźć zdjęcia dostępne na zasadach różnych licencji Creative Commons, nie tylko tych przeniesionych do domeny publicznej.
  • 500px - profesjonalna alternatywa dla Flickr, zasoby pozwalają na znalezienie zdjęć zarówno na licencji CC jak i tych chronionych pełnią praw autorskich.

Wielu twórców udostępnia swoje zdjęcia w taki sposób, że inni mogą z nich swobodnie korzystać. Jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkie zdjęcia udostępnione w sieci można legalnie rozpowszechniać. Twórca musi wyraźnie zaznaczyć, że udostępnia swoje dzieło na podstawie licencji CC lub przekazuje je do domeny publicznej albo dozwolonego użytku.