Czerwona różna na czarnym tle symbolizującym żałobę.
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wiosną 1940 roku, decyzją najwyższych władz Związku Sowieckiego, dokonany został okrutny akt ludobójstwa na Narodzie Polskim. Przeszedł do historii pod nazwą Zbrodni Katyńskiej, będącej symbolem kilku miejsc kaźni.
Zbrodnia ta była skrytobójczym i wykonanym z zimną krwią mordem dokonany przez NKWD na blisko 22 tysiącach obywatelach państwa polskiego, których – po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 r. – wzięto do niewoli lub aresztowano.
Ofiarą sowieckiego barbarzyństwa padli przedstawiciele elity II RP: Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS.
Wśród zamordowanych byli także mieszkańcy niektórych miejscowości wchodzących w skład obecnego powiatu oświęcimskiego. Pamiątkowa tablica poświęcona ofiarom Zbrodni Katyńskiej znajduje się m.in. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu.