W związku z dużym zainteresowaniem warsztatami organizowanymi 15 kwietnia w ramach sesji edukacyjnej pn.: „Tu był mój dom” – wysiedlenia ze strefy KL Auschwitz”, Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej poinformowało, że nie ma już miejsc na te zajęcia w dniu sesji. Ale jest też dobra wiadomość – istnieje możliwość wzięcia udziału w warsztatach w innym terminie.
Chodzi o warsztaty pt. „Wcześnie rano obudził mnie turkot wozów, zgiełk, nawoływania woźniców i ujadanie psów”, dotyczącymi wysiedleń z ziemi oświęcimskiej dokonanymi przez niemieckich okupantów.
Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z pracownikami działu edukacji Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej:
- 33 447 40 87
- e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zachęcamy jednocześnie do zapoznania się z ofertą warsztatową dostępną na portalu edukacyjnym Muzeum Pamięci: edukacja.muzeumpamieci.pl/dla-nauczycieli
***
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (w organizacji) to samorządowa instytucja kultury, której organizatorem jest Powiat Oświęcimski, a organem współprowadzącym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rozpoczęło działalność w czerwcu 2018 roku.
Misją muzeum jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom KL Auschwitz.
Muzeum powstanie w zabytkowym budynku, tzw. Lagerhausie, zlokalizowanym ok. 200 metrów od byłego, niemieckiego obozu Auschwitz. Obecnie trwają prace modernizacyjne związane z dostosowaniem budynku do potrzeb MPMZO oraz prace projektowe dotyczące ekspozycji stałej.
Głównym celem muzeum jest stworzenie nowoczesnego centrum gromadzenia i opracowywania materiałów dokumentujących ludzkie losy w kontekście historycznym.
Na archiwalnym zdjęciu: Oświęcim – niemiecka okupacja. Drabiniasty wóz chłopski z żydowskimi dziećmi wywożonymi na stację kolejową w Oświęcimiu. Fot. Zbiory Tadeusza Firczyka.
(Źródło: Muzeum Pamięci).