Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Plakat zachęcający do uczestnictwa w projekcie Enter - włącz szacunek w sieci.

Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu, która pełni także rolę powiatowej książnicy, wraz z Oświęcimskim Instytutem Praw Człowieka zapraszają nauczycieli i uczniów klas III – V szkół podstawowych do udziału w projekcie edukacyjnym „ENTER – włącz szacunek w sieci”. Nauczyciele mogą zgłaszać klasy do 5 marca.

Celem projektu jest pobudzenie uczniów do krytycznego myślenia, unikania bezmyślnego klikania oraz do aktywności, kiedy widzą krzywdę drugiego człowieka.

Projekt składa się z dwóch części:

– „Netykieta, czyli jak okazywać szacunek w Internecie” (film i zestaw ćwiczeń do wykorzystania podczas 45-minutowej lekcji będzie dostępny na serwisie YouTube od 8 marca)

„Hejt? Tego nie lajkuję” (od 15 marca).

Podczas zajęć uczniowie zapoznają się z zasadami dobrego wychowania w sieci, dowiedzą się, jak poprawnie zwracać się np. do nauczycieli w sieci, jakie zachowania nie są dobrze odbierane przez użytkowników Internetu.

Druga część projektu poświęcona jest zjawisku hejtu.

Pokażemy uczniom, jak powinni zareagować i co zrobić, gdy staną się odbiorcą hejtu lub będą świadkami hejtowania ich kolegów/koleżanek – informują organizatorzy.

Nauczyciele otrzymają od nas zestaw materiałów do przeprowadzenia zajęć (scenariusz zajęć, link do króciutkich filmów przygotowanych przez OIPC oraz zadania do wykonania przez uczniów).

Na zakończenie projektu uczniowie będą mogli podpisać deklarację „Szacunku w sieci”. Nauczyciele i klasy otrzymają zaświadczenia o udziale w projekcie.

Nauczyciele mogą zgłaszać klasy do 5 marca 2021 r. na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W zgłoszeniu należy określić klasę, szkołę oraz imię i nazwisko nauczyciela-opiekuna wraz z adresem e-mail. Koordynatorką projektu jest Aleksandra Bielska. W przypadku pytań prosimy o kontakt: (33) 843-98-04 lub pisząc na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  • Plakat zachęcający do uczestnictwa w projekcie Enter - włącz szacunek w sieci.