Oosby, który dzis podpisały porozumienie w kwestii wirtualnego zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Muzeum Auschwitz, Fundacja Auschwitz-Birkenau oraz izraelska firma AppsFlyer ogłosiły dziś powstanie wspólnego programu, którego celem będzie stworzenie rozwiązań technologicznych wspierających wartość edukacyjną zwiedzania dla odwiedzających z całego świata. Na dzień przed 76. rocznicą wyzwolenia Auschwitz – w Polsce i w Izraelu podpisano Porozumienie o Współpracy.

Z powodu pandemii koronawirusa Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau zostało zamknięte dla zwiedzających po raz pierwszy od 1947 r. W ten sposób uniemożliwiony został dostęp do pozostałości niemieckiego nazistowskiego obozu, który stanowi jeden z głównych symboli Holokaustu oraz innych zbrodni przeciwko ludzkości.

W związku z tym firma AppsFlyer zawiązała partnerstwo z Muzeum oraz z Fundacją Auschwitz-Birkenau, którego celem jest wspieranie działań na rzecz zachowania największego i najważniejszego miejsca pamięci o Holokauście na świecie. Owocem współpracy będą innowacyjne narzędzia, dzięki którym miliony ludzi uzyskają dostęp do edukacji m.in. za pośrednictwem wirtualnego zwiedzania. Dzięki temu Miejsce Pamięci oraz jego dziedzictwo staną się powszechnie dostępne, także dla tych, którzy w inny sposób nie mieliby możliwości wziąć udziału w takim doświadczeniu. Projekt będzie też wspierać pracę edukatorów oprowadzających odwiedzających w samym Miejscu Pamięci – poinformowało dziś w komunikacie biuro prasowe Muzeum Auschwitz.

Za pośrednictwem centrum działalności społecznej AppsFlyer Cares firma będzie pozyskiwać fundusze oraz kierować programem wraz z Muzeum oraz Fundacją. Za kreatywną część projektu odpowiedzialna będzie izraelska firma Diskin.

Innowacyjne rozwiązania umożliwią np. wirtualne zwiedzanie Miejsca Pamięci z edukatorami-przewodnikami Miejsca Pamięci, zarówno w formie nagrań, jak i wizyt w czasie rzeczywistym. Będą one również stanowić rozszerzenie wizyt tradycyjnych, uzupełniając autentyczną przestrzeń o wybrane treści.

W 2020 roku Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedziły zaledwie 502 tysiące osób, a więc prawie pięć razy mniej niż rok wcześniej. Z powodu pandemii w zeszłym roku zostaliśmy zmuszeni do zamknięcia historycznej przestrzeni dla odwiedzających na 161 dni. W tym roku Muzeum cały czas jest zamknięte – powiedział dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz.

Katastrofalne skutki pandemii COVID-19 jasno pokazały, iż potrzebujemy innowacyjnych narzędzi do łączenia historii z teraźniejszością oraz odpowiedzieć na oczekiwania młodych pokoleń – powiedział Wojciech Soczewica, dyrektor Generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Dlatego też Fundacja podjęła decyzję o zainicjowaniu programów edukacyjnych mających na celu wspieranie globalnej misji Miejsca Pamięci. Jesteśmy niezwykle wdzięczni za możliwość wyjątkowej współpracy z zespołem AppsFlyer. Wspólne działanie w tych trudnych czasach to wyraz naszej współodpowiedzialności za to, by zawsze opierać historię na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu – dodał.

– Gdy dotarła do nas informacja, że Miejsce Pamięci Auschwitz zostało z powodu pandemii zamknięte po raz pierwszy od ponad 70 lat, zrozumieliśmy, że musimy podjąć natychmiastowe działania – powiedział Oren Kaniel, prezes i współzałożyciel AppsFlyer, podkreślając że wspieranie społeczności Ocalałych z Holocaustu od lat stanowi ważną część działalności AppsFlyer Cares.

(Źródło i foto: Muzeum Auschwitz)