Wiele osób zastanawiając się nad inwestycją w panele słoneczne nie jest do końca pewna, czy nasłonecznienie w Polsce jest wystarczające. Na samym początku warto już wspomnieć, że nasłonecznienie w naszym kraj jak najbardziej jest wystarczające, aby panele mogły generować optymalną ilość energii elektrycznej na cały rok. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat, dzięki czemu Twoja inwestycja będzie jeszcze bardziej przemyślana.
Wydajność paneli słonecznych
Istnieje takie przekonanie, że panele słoneczne są najwydatniejsze w upalne dni. Właśnie dlatego wiele osób uważa, że w Polsce nie będą one zbyt wydajne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wraz ze wzrostem temperatury, wydajność paneli będzie spadać. Oczywiście są one bardziej skuteczniejsze w słoneczne dni, ale nie w takie, gdzie temperatura jest bardzo wysoka. Stopień nasłonecznienia nie zawsze jest równoznaczny z wysokością temperatury. Warto więc wcześniej sprawdzić, jak wygląda stopień nasłonecznienia w naszym regionie.
Ogólnie przyjmuje się, że średnie nasłonecznienie w naszym kraju wynosi około 1000 kWh/m2. Podczas letnich miesięcy możemy uzyskać prawie 70% rocznej energii promieniowania. Natomiast w zimniejszych miesiącach dociera do nas już tylko 30% energii słonecznej. Jest to kolejny powód, dlaczego ludzie nie decydują się na fotowoltaikę. Myślą, że z tej instalacji nie można korzystać zimą. Jeśli posiadamy instalację on-grid, która jest przyłączona do sieci, to możemy w mniej korzystnych miesiącach pobrać przesłany prąd z powrotem. Instalacja fotowoltaiczna w Polsce działa więc przez cały rok. Świetna fotowoltaika Szczecin znajduje się tu.
Jeżeli chodzi o to, w jakim regionie nasłonecznienie jest najkorzystniejsze, to w internecie dostępne są mapy, które mogą naprawdę dużo nam pokazać. Panele fotowoltaiczne najskuteczniejsze będą na północnym wschodzie. Nasłonecznienie jednak w naszym kraju w skrajnych regionach nie różni się od siebie bardziej niż o 10%. Cały obszar naszego kraju cechuje się bardzo podobnym poziomem nasłonecznienia. Jeżeli więc zależy nam na jak największej wydajności paneli słonecznych, powinniśmy zdecydować się na tylko wysokiej jakości komponenty.
Istota montażu instalacji fotowoltaicznej
Podczas montażu takiej instalacji trzeba wziąć pod uwagę kąt nachylenia modułów oraz ich ułożenie względem stron świata. W Polsce takie panele powinny być ułożone pod kątem około 30 stopni. Pamiętajmy jednak, że warto ta powinna być dostosowana do każdego regionu. Moduły są najskuteczniejsze, kiedy skierowane są na południe. Projekt instalacji powinien być stworzony specjalnie pod dane miejsce. Warto więc zdecydować się na profesjonalistów, którzy odpowiednio zamontują naszą instalację.
Podsumowując
Jak już wyżej wspominaliśmy, instalacja fotowoltaiczna jest w Polsce opłacalna. Na co jednak trzeba zwrócić uwagę, aby otrzymać jak najbardziej wydajną instalację?
Na samym początku musimy pamiętać o jakości oraz parametrów użytych podzespołów. Najbardziej wydajnymi modułami są panele monokrystaliczne. Warto także zdecydować się na wysokiej jakości falownik.
W projekcie warto zawrzeć ustawienie naszych paneli fotowoltaicznych. Są one najskuteczniejsze, jeśli są skierowane dokładnie na południe.
Optymalne nachylenie modułów fotowoltaicznych w Polsce wynosi około 30 stopni. Należy o tym pamiętać podczas inwestowania w taką instalację.