Starosta Marcin Niedziela wręcza nagrodę w dziedzinie kultury muzykowi Wiesławowi Kaniowskiemu.

Przypominamy, że Zarząd Powiatu w Oświęcimiu corocznie przyznaje nagrody dla osób i instytucji wyróżniających się na niwie działalności kulturalnej. Wnioski w sprawie przyznania nagród zainteresowane podmioty mogą składać się do 31 grudnia każdego roku.

Laureatami poprzednich edycji Nagród Zarządu Powiatu w Oświęcimiu byli m.in.: Studio Baletowe i Tańca Współczesnego Classica, Zespół „Jawiszowianki”, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. K. Szymanowskiego, Stowarzyszenie Auschwitz Memento, Remigiusz Dulko, Apolonia Maj, Dariusz Maciborek, Karolina Domider, Teatr “Na Stronie”, Rodzinna Kapela Bugajskich, Paweł Warchoł, Janusz Centnar, Zakładowa Orkiestra Dęta KWK Brzeszcze, Wiesław „Dziki” Kaniowski.

Relacja z tegorocznej gali rozdania nagród: https://www.powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/zarzad-powiatu-uhonorowal-ludzi-pelnych-pasji-i-pozytywnej-energii/

***

Kwestie przyznawania nagród w tej dziedzinie reguluje Uchwała Nr XXXIII/241/2001 Rady Powiatu w Oświęcimiu z 5 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury
oraz ich wysokości.

Na podstawie art. 7a ust. 3 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 1997 r. Nr 110, poz. 721 z późn. zm.) oraz art. 4 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 91, poz. 578 z późn. zm.) Rada Powiatu uchwala, co następuje:

  • 1
    Zarząd Powiatu w Oświęcimiu może ustanawiać i przyznawać nagrody indywidualne lub zbiorowe, o charakterze finansowym lub honorowym za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
  • 2
    Zarząd Powiatu w Oświęcimiu może przyznawać nagrody z inicjatywy własnej lub na wniosek:

    1) instytucji kultury,
    2) jednostek samorządu terytorialnego,
    3) związków lub stowarzyszeń zawodowych, twórczych i kulturalnych,
    4) środowiska twórczego lub grup osób z danego środowiska twórczego.
  • 3
    Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać:

    1) dane osobowe kandydata (kandydatów) do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres,
    2) informacje dotyczące całokształtu dotychczasowej działalności oraz informacje o osiągnięciu, za które nagroda ma być przyznana,
    3) uzasadnienie wniosku.
  • 4
    1. Wnioski w sprawie przyznania nagród składa się do dnia 31 grudnia każdego roku.

    2. W razie stwierdzenia braków formalnych wnioskodawca jest zobowiązany do ich usunięcia w terminie 7 dni od dnia powiadomienia.
    3. Wniosek pozostawia się bez rozpoznania w przypadku:
    1) złożenia po terminie,
    2) cofnięcia przez wnioskodawcę,
    3) rezygnacji kandydata,
    4) braków formalnych, jeżeli nie usunięto ich w terminie.
  • 5
    Komisję do spraw przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, zwaną dalej “komisją” oraz jej przewodniczącego, powołuje Zarząd Powiatu w Oświęcimiu, wyznaczając jej skład na okres jednego roku.
  • 6
    Do zadań komisji należy:

    1) ustalenie zasad opiniowania wniosków,
    2) rozpatrywanie i opiniowanie wniosków,
    3) proponowanie osoby laureata lub laureatów,
    4) przedstawianie Zarządowi Powiatu propozycji co do wysokości nagród finansowych oraz podziału środków budżetowych zaplanowanych na nagrody w budżecie Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu.
  • 7
    1. Posiedzenie komisji zwołuje Starosta Oświęcimski.

    2. Posiedzenie komisji uważa się za ważne, jeżeli uczestniczy w nim co najmniej połowa członków.
    3. Uchwały komisji podejmowane są w głosowaniu tajnym, większością głosów obecnych na posiedzeniu.
    4. Członkowie komisji pełnią swoje funkcje społecznie.
  • 8
    Nagroda za całokształt działalności może być przyznana tej samej osobie lub grupie osób tylko jeden raz.
  • 9
    Nagrody finansowe wypłacane są ze środków Powiatu Oświęcimskiego, z działu 921 Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, przeznaczonych na ten cel w uchwale budżetowej.
  • 10
    Najwyższa wartość przyznawanej nagrody finansowej stanowi równowartość dwukrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za rok poprzedni, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski” zgodnie z art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1966 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.).
  • 11
    Informacje o przyznanych nagrodach podaje się do publicznej wiadomości.
  • 12
    Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Oświęcimiu.
  • 13
    Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.