Samorządowcy z miast, gmin i powiatów Małopolski Zachodniej uczestniczyli w dzisiejszej wideokonferencji, której gospodarzem był Urząd Miasta Oświęcim. Z udziałem ekspertów dyskutowano o możliwościach wykorzystania środków unijnych w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Pieniądze mają popłynąć szerokim strumieniem do regionów odchodzących m.in. od górnictwa.
Aby zmierzyć się ze społecznymi, gospodarczymi i środowiskowymi skutkami transformacji, Komisja Europejska zaproponowała w styczniu tego roku Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Jest on składową planu finansowania działań klimatycznych o wartości 1 biliona euro na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu.
Przejście na gospodarkę neutralną dla klimatu to ogromna zmiana dla regionów zależnych od węgla. W łagodzeniu skutków tego procesu, a także w rozwoju sektorów nowych technologii ma pomóc wspomniany fundusz.
Uczestnicy dzisiejszej wideokonferencji, w której wziął udział starosta Marcin Niedziela, zastanawiali się, w jakim kierunku powinna zmierzać transformacja Małopolski Zachodniej – subregionu przez lata mocno powiązanego z górnictwem i przemysłem ciężkim. Podkreślono, że odejście z pracy tysięcy zatrudnionych w tych sektorach mieszkańców naszego subregionu może wywołać perturbacje gospodarcze, doprowadzić do zubożenia wielu rodzin i przełożyć się na niższe dochody samorządów.
Samorządowcy podkreślili, że jednym z sektorów, który mógłby wypełnić lukę po górnictwie może być turystyka. Sęk w tym że ten sektor jest bardzo wrażliwy na nieprzewidziane zmiany, o czym przekonujemy się w praktyce od kilku miesięcy.
Szansą dla naszego regionu może być rozwój stref gospodarczych rozwijających technologie nieuciążliwe dla środowiska. Takich jak choćby ta, z powodzeniem funkcjonująca w cieniu zatorskiej Energylandii.
Andrzej Węgrzyn z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych podkreślił, że biorąc pod uwagę potencjał naszej części województwa może należałoby się zastanowić nad zastąpieniem “tradycyjnych przemysłów” “przemysłami technologii przyszłości”, m.in. wykorzystujących wodór.
Uczestnicy konferencji jako atut Małopolski Zachodniej wskazywali na położenie subregionu i dość dobre skomunikowanie z aglomeracją górnośląską i Krakowem. Minusem, który odstręcza potencjalnych inwestorów, jest relatywnie szczupła baza skomasowanych terenów pod inwestycje.
Wnioski i postulaty wyartykułowane na dzisiejszym spotkaniu będą pomocne w pracy nad stworzeniem międzygminnych projektów, które będą miały szansę na realizację i sfinansowanie z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Fot. RL