Klimatyzacja jest naprawdę pomocna w przypadku upalnych dni. Takie rozwiązanie jest nie tylko popularne w biurach. Obecnie coraz częściej spotyka się taką instalację również w domach. Niektórzy nadal zastanawiają się nad skorzystaniem z takiej opcji. Jak więc działa klimatyzator i w jaki sposób przebiega jego montaż? Odpowiedź na te pytania znajdziecie poniżej!
Ostatnie gorące lata sprawiają, że musimy szukać nowych rozwiązań, jeżeli chodzi o chłodzenie pomieszczeń. Właściciele domów często są zmuszeni do zastępowania przenośnych wentylatorów profesjonalną klimatyzacją. Takie instalacje jednak nie są już tak drogie jak jeszcze kilka lat temu. Rozwiązanie to jest coraz popularniejsze, więc ceny systemów spadają.
Jakie zalety posiada instalacja klimatyzacyjna?
Przede wszystkim jej zadaniem jest chłodzenie pomieszczeń. Dodatkowo klimatyzator osusza oraz filtruje gorące powietrze w pokojach. Dodatkowo dzięki technologii inwerterowej możemy ogrzewać pomieszczenia. Domowe powietrze nie zawsze zapewnia domownikowi komfort termiczny. Temperatura powietrza powinna zazwyczaj wynosić od 21 do 26 stopni. Natomiast wilgotność powietrza powinna wynosić około 40-60 stopni. Klimatyzator może nam zapewnić taki stan w naszych pomieszczeniach.
Oprócz regulacji temperatury orz wilgotności, instalacja posiada odpowiednie filtry i jonizatory, które pozwalają oczyścić powietrze z kurzu, pyłów, bakterii, roztoczy czy nawet przykrych zapachów. W ten sposób możemy wpłynąć na poprawę stanu zdrowia. Dodatkowa funkcja grzewcza jest bardzo przydatna szczególnie w okresach przejściowych, kiedy to instalacja grzewcza jeszcze nie pracuje.
Działanie klimatyzatorów
Klimatyzatory posiadają dwa wymienniki ciepła, które tworzą parownik. Dodatkowo możemy wyróżnić także skraplacz, sprężarkę oraz zawór rozprężny. Natomiast przepływ powietrza wymuszają dwa wentylatory. Czynnik chłodniczy krąży od parownika do skraplacza. W parowniku odbiera on ciepło z pokoju, a w skraplaczu oddaje je do otoczenia. Przejście czynnika chłodniczego w fazę ciekłą lub gazową umożliwia sprężarka oraz zawór rozprężny.
Umieszczenie różnych rodzajów klimatyzatorów
Klimatyzatory kompaktowe nie wymagają skomplikowanego montażu. Jeżeli zależy nam na tym, żeby ich praca przebiegała tak jak należy, musimy wyprowadzić nagrzane powietrze rurą wywiewną na zewnątrz. Takie rozwiązanie jest jednak uciążliwe ze względu na to, że rurę musimy najczęściej wyprowadzić przez okno. Dodatkowo, żeby nie wywoływać podciśnienia, do pomieszczenia z klimatyzatorem musimy zapewnić dopływ chłodnego powietrza. Może być ono z piwnicy czy nienasłonecznionego pokoju.
W klimatyzatorach stacjonarnych typu split czy multi split musimy skorzystać z pomocy specjalistów. Dobierają oni odpowiednie moduły urządzeń, właściwych do danych pomieszczeń. Bardzo ważna jest także lokalizacja klimatyzatora. Warto umieścić go w miejscu przewiewnym oraz zacienionym. Rury łączące jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną prowadzi się w bruzdach ściennych albo po powierzchni przegrody. Dzięki temu zapewniamy dostęp do złączek. Natomiast rury, które poprowadzone są na zewnątrz trzeba chronić otuliną termoizolacyjną oraz taśmą przeciwwilgociową. Oczywiście w pomieszczeniach wszystko prowadzi się w sposób jak najmniej widoczny. Jednostkę stacjonarną umieszcza się jak najbliżej okna. W tym miejscu udaje się szybko schłodzić powietrze nagrzane od szkła. Takie umieszczenie klimatyzatora pozwoli na równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Więcej w tej sprawie dowiesz się od profesjonalistów https://vosa.pl/