UM Oświęcim: Oświęcim. Bezpiecznie zaparkujesz i pojedziesz. Miejski Park and Ride już gotowy
Parking wielopoziomowy typu Park and Ride, na którym będzie można zostawić samochód i przesiąść się na komunikację publiczną zostanie otwarty w czerwcu. To pierwszy taki obiekt w Oświęcimiu. W połączeniu z nowym dworcem zupełnie zmienił wygląd ulicy Powstańców Śląskich i zaniedbanych terenów pokolejowych po dawnym hotelu Glob. Inwestycja została zrealizowana przez samorząd miejski. Wprowadzamy w naszym mieście wiele nowoczesnych rozwiązań, które zmieniają wygląd miasta i ułatwiają nam codzienne życie. Park and Ride jest takim przykładem. To jeden z ciekawszych obiektów tego typu w Małopolsce, zarówno pod względem architektonicznym jak i funkcjonalnym mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Park nad Ride będzie pełnić funkcję węzła przesiadkowego w kierunku Krakowa, Katowic czy Czechowic Dziedzic, ułatwiającego mieszkańcom Oświęcimia oraz okolicznych miejscowości korzystanie z transportu kolejowego. Dzisiaj największym problemem dla podróżujących kolejami jest zbyt długi czas przejazdu na trasie do Krakowa czy Katowic i dobrze się stało, że PKP rozpoczęło prace modernizacyjne linii kolejowych uważa prezydent. Kolej za kilka lat powinna stać się podstawowym środkiem transportu, a parking będzie odpowiednim miejscem, aby zostawić swój samochód i udać się w dalszą drogę do pracy czy na uczelnię pociągiem. Tak jak jest to przyjęte w rozwiniętych krajach dodaje.
Z Park and Ride przez pierwsze trzy miesiące będzie mógł skorzystać każdy, pobierając bezpłatny bilet testowy. Użytkownicy będą mogli zobaczyć jak wygląda i zapoznać się z zasadami jego funkcjonowania. Po tym okresie dostępny będzie dla osób posiadających bilety komunikacji publicznej.
Zarządcą parkingu jest Zarząd Budynków Mieszkalnych.
W 4 kondygnacyjnym budynku są miejsca postojowe dla 300 samochodów, rowerów, skuterów i motocykli. W obiekcie przygotowano także toalety. Są też biletomaty Małopolskich Kolei sfinansowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. W planach jest rozszerzenie usług o innych przewoźników. Obiekt jest monitorowany.
Inwestycja ruszyła w 2018 roku. Obok budowy wielopoziomowego parkingu wiązała się z wyburzeniem zniszczonego i zaniedbanego hotelu Glob oraz częściową przebudową ulicy Powstańców Śląskich. Wartość prac wynosi ponad 20,6 mln zł, z czego 14,3 mln zł to dofinansowanie, które miasto pozyskało ze środków unijnych.
Urząd Miasta Oświęcim, http://web.um.oswiecim.pl/ , oswiecim.pl/?p=31745
Ostatnie Artykuły

Młodzi wejdą na zielony rynek pracy z CV, AI i pewniejszym startem

Dwie drogi w gminie Oświęcim z zakazem ruchu. Ruszają prace modernizacyjne

Harmęże pachniały miodem - rodzinne święto pszczół miało swój rytm

Oświęcim stawia na ciągłość w oświacie i wręcza nowe nominacje

Jak wybrać internet do wynajmowanego mieszkania?

Zdrowie pracownika a efektywność pracy – dlaczego warto inwestować w opiekę medyczną?

W Oświęcimiu ruszył dentysta dla uczniów. Bezpłatnie i tuż obok lekcji

Mrożek po zmroku w Oświęcimiu - biblioteka szykuje teatralny wieczór 🎭

Rodzinne czytanie wraca do Oświęcimia - „Pod Bookami” znów zbierze małych i dużych

Gmina Oświęcim dopłaci do przydomowych oczyszczalni. Nabór ruszy pod koniec czerwca

Pogoda nie zatrzymała biegaczy w Zaborzu. Emocji było aż nadto

Dzieci narysowały przyszłość. W Brzeszczach nagrodzono ekologiczne prace

109 km/h przy limicie 50. W Brzeszczach kierowca stracił prawo jazdy

Splątani z naturą - dzierganie pod chmurą w Alei Pisarzy
Przydatne dane teleadresowe
- Samodzielny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Chełmku - kontakt, poradnie, rejestracja
- Urząd Stanu Cywilnego Przeciszów - kontakt, dostępność, obsługa
- Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku - kontakt, zespoły i zajęcia
- Oświęcimskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego - kontakt, awarie, zarządzanie nieruchomościami
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu - kontakt, badania, nadzór sanitarny
- Urząd Gminy Oświęcim - kontakt, godziny, wydziały i filia w Rajsku
