Tunele pod wzgórzem zamkowym są gotowe do zwiedzania. Końcowe odbiory prac związanych z wykonaniem dodatkowego wyjścia, niezbędnego ze względów bezpieczeństwa oraz aranżacją multimediów odbyły się 17 kwietnia. Otwarcie tuneli będzie zależne od decyzji rządu dopuszczających wznowienie działalności muzeów. – Cieszę się, że w Oświęcimiu przybywa ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Teraz przyszedł czas na udostępnienie tuneli pod zamkiem. Podziemne zwiedzanie uatrakcyjni multimedialna trasa turystyczna, która przybliży zwiedzającym okres I wojny światowej. Szczególnie polecam tym, którzy lubią interaktywne poznawanie historii – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Podkreśla też, że miasto pozyskało dofinansowanie unijne do inwestycji.
Fot. Muzeum Zamek Oświęcim
Tunele pod zamkiem to nieznana część historii Oświęcimia. Starszy „austriacki” datowany jest na przełom XVIII i XIX w. Drugi „poprzeczny” został wydrążony w latach 1940 – 44 w czasie II wojny światowej. W ich wnętrzach przygotowano Interaktywną Trasę Historyczną, która przeniesie zwiedzających w czasy I wojny światowej oraz odzyskania przez Polskę niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem udziału legionów Józefa Piłsudskiego. Historia tego okresu została zaprezentowana przy 20 multimedialnych stanowiskach. Uzupełnieniem będzie krótki film, przedstawiający oświęcimską rodzinę, której członkowie biorą aktywny udział w toczących się konfliktach zbrojnych związanych z historią Polski. Głównymi bohaterami są – dziadek Antoni Kruczała, murarz, uczestnik bitwy prusko-austriackiej o dworzec w Oświęcimiu w 1866 r. oraz jego wnuk Ignacy Kruczała.
Udostępnienie podziemi turystom jest częścią większego projektu, którego głównym celem było wzmocnienie wzgórza zamkowego od strony Soły, a także podniesienie atrakcyjności turystycznej Starego Miasta w Oświęcimiu.
Całość prac obejmujących zabezpieczenie wzgórza zamkowego i przygotowanie do zwiedzania podziemnych tuneli zamknęło się kwotą ponad 4 mln, z czego 2,8 mln zł miasto pozyskało z pieniędzy unijnych.