Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu wraz z Fundacją PARK oraz firmą informatyczną Clorce, rozpoczął oddolną inicjatywę „Wsparcie dla Szpitala” ( www.wsparciedlaszpitala.pl). Ma ona na celu koordynację pomocy rzeczowej dla szpitali w całej Polsce. Dzięki niej zarówno indywidualni, jak i biznesowi darczyńcy mogą odnaleźć lokalny szpital, który potrzebuje wsparcia i właśnie doń skierować swoją pomoc.
Efektywne zarządzanie procesem pomocy w skali kraju jest koniecznym krokiem w walce z COVID-19. Na przestrzeni ostatniego miesiąca 30-osobowy zespół stworzył platformę internetową umożliwiająca szpitalom i DPS-om zgłaszanie swoich potrzeb. Obecnie system objął 424 szpitali i 32 domy pomocy społecznej z całej Polski. Jest to system, który pomaga pomagać.
Na stronie www.wsparciedlaszpitala.pl osoby zainteresowane błyskawicznie mogą odnaleźć pobliski szpital i poznać jego pilne potrzeby, a następnie kilkoma kliknięciami zadeklarować pomoc (co, w jakiej ilości i na kiedy chce się przekazać).
– Wsparciem w przekazywaniu produktów jest grupa aż 201 zaufanych, lokalnych koordynatorów zbiórek, którzy są łącznikiem między darczyńcami a szpitalami. Tak jest łatwiej i bezpieczniej – mówi Michał Górecki z inicjatywy „Wsparcie dla Szpitala”.
– Każdego dnia przyłączają się do niej nowe szpitale, kolejni wolontariusze i darczyńcy. Szpitale i DPS-y zgłaszają swoje potrzeby, darczyńcy deklarują pomoc, a my pomagamy pomagać łącząc ich pośrednio i bezpośrednio – dodaje Górecki.
Obecnie system obejmuje już 424 szpitale oraz 32 domy pomocy społecznej z całej Polski (stan na 22 kwietnia). Zapotrzebowanie szpitali jest duże i różnorodne – od maseczek ochronnych i płynów odkażających, przez fartuchy i pościele, po kremy czy artykuły spożywcze.
Na platformie w trzech prostych krokach można sprawdzić czego potrzebują szpitale, jak pokrywa się to Waszymi możliwościami i zadeklarować pomoc. Cały proces jest niezwykle prosty, a pomoc dla szpitali i personelu medycznego niezastąpiona! Liczy się każda pomoc!