Oświęcim. „Aby Dzień Bezpiecznego Internetu,  trwał cały rok”. Działania policjantów podnoszą świadomość małoletnich, a rodziców motywują do zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo dziecka w sieci.

W dniu 11 lutego 2020, który co roku, obchodzony jest jako Dzień Bezpiecznego Internetu, policjant Zespołu ds. Nieletnich i Patologii oraz dzielnicowi odwiedzili uczniów dwóch oświęcimskich podstawówek „Siódemkę” i „Ósemkę”, gdzie w ramach realizowanego programu profilaktycznego pn. „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie”, przeprowadzili prelekcje, podczas których informowali jak nie stać się ofiarą lub sprawcą przestępstwa internetowego.

W trakcie zajęć policjanci podwali uczniom przykłady przestępstw oraz sposoby postępowania w przypadku stania się ofiarą cyberprzemocy, a także informowali o osobach i instytucjach udzielających pomocy. Uświadomili również młodych internautów o konsekwencjach, które grożą nieletnim za różnego rodzaju czyny dokonane za pośrednictwem Internetu lub telefonu komórkowego m. in. umieszczanie obraźliwych wpisów na portalach społecznościowych lub publikowanie zdjęć i filmów bez zgody osoby. Poruszyli również zagrożenia związane z uzależnieniem od gier komputerowych oraz Internetu.

W ramach programu pn. „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie”, policjanci uczestniczą również w spotkaniach z rodzicami, a także nauczycielami, którym przekazują materiały profilaktyczne, apelując o kontynuowanie przestróg i przypominanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Proszą o zwrócenie uwagi na strony z których korzystają dzieci i przestrzegają, aby nie lekceważyć nagłych zmian w zachowaniu dziecka, które mogą niejednokrotnie stać się pierwszym sygnałem, że dzieje się coś złego. Apelują również o proponowanie pociechom wspólnego spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Wiedza zdobyta podczas spotkań z policjantami, z pewnością pozwoli na to, aby Dzień Bezpiecznego Internetu trwał cały rok.