W poniedziałek 2 grudnia w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu obradowała Komisja Bezpieczeństwa i Porządku. Posiedzeniu przewodniczył wicestarosta Paweł Kobielusz. Podsumowano m.in. współdziałanie służb powiatowych w kończącym się roku.

W spotkaniu uczestniczyli radni powiatu, przedstawiciele starostwa, komendanci powiatowych służb i inspekcji, wicedyrektor szpitala i zastępca prokuratury rejonowej.

Dyskutowano nad projektem budżetu powiatu na 2020 r. w kontekście środków zaplanowanych na bezpieczeństwo publiczne. Skarbnik Powiatu Katarzyna Wanat przedstawiła przyszłoroczny plan dochodów i wydatków. Dyskutanci wyrazili uznanie dla rozwiązań ujetych w projekcie budżetu powiatu.

Kierownik Biura Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu Jolanta Kruczała-Chodorowicz podziękowała za dobrą i skuteczną współpracę z Policją, Strażą Pożarną, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i Sanepidem.

Przytoczyła dane, z których wynika, że w br. dyżurni Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego odnotowali ponad 800 zdarzeń, zgłoszonych zarówno przez instytucje, jak i mieszkańców.

Najwięcej dotyczyło zwierząt, sporo odnosiło się do różnorakich awarii infrastruktury (m.in. niesprawnej sygnalizacji świetlnej, latarni, zerwanych linii energetycznych, uszkodzonych słupów energetycznych).

Mniej natomiast było zgłoszeń dot. fetoru, wypadków w transporcie czy pożarów.

Komendanci Powiatowi Policji i Państwowej Straży Pożarbnej – Robert Chowaniec i Marcin Głogowski podziękowali za dotyczczasową współpracę z PCZK. Przy okazji wspomnieli o skutecznych interwencjach Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Kęt, dzięki czemu sukcesem zakończyły się poszukiwania zaginionych osób.

Powiatowy Inspektor Sanitarny Andrzej Stasiuk zwrócił uwagę na poważny problem związany z rosnącą liczbą osób unikających obowiązkowych szczepień swoich pociech, mimo nakładanych nań grzywien.

Dyrektor ds. Lecznictwa Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu Andrzej Jakubowski wspomniał o nowej karetce, która od niedawna służy głównie mieszkańcom Gm. Brzeszcze. Jak już informowaliśmy, zakup pojazdu był możliwy dzięki ministerialnej dotacji z programu wymiany wysłużonych ambulansów.

Fot. RL