Po kilkunastoletnich staraniach i przeszło dwuletnich pracach budowlano-konserwatorskich 3 października oficjalnie zakończono adaptację historycznego budynku tzw. Starego Teatru na nową siedzibę Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

MCEAH powstało w 2005 roku. Jest integralną częścią Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zajmuje się nauczaniem o historii Holokaustu i niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Naucza o tragicznych losach Żydów, Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych i losach wszystkich innych grup ofiar przetrzymywanych i zamordowanych w Auschwitz.

W zmodernizowanej siedzibie MCEAH w Starym Teatrze mieści się m.in. nowoczesna sala audytoryjna na prawie 200 osób, multimedialne sale wykładowe, przestrzeń wystawiennicza, biblioteka z czytelnią oraz stanowiska do samodzielnej pracy naukowej.

W uroczystej prezentacji budynku wzięli udział m.in. Paulina Florianowicz, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przedstawiciele Rady MCEAH, dyrekcja i pracownicy Muzeum Auschwitz, a także przedstawiciele wykonawców prac projektowych i adaptacyjnych.

Nowy budynek jest doskonałą ilustracją przesłania zapisanego przez ocalałych i byłych więźniów Auschwitz na kartach Aktu Założycielskiego MCEAH z 2005 r., a także nasze triady edukacyjnej – Pamięć, Świadomość, Odpowiedzialność. Te słowa kierują nami teraz i będą kierować naszą działalnością w przyszłości. Pamięć zawarta jest w widocznych w całym obiekcie autentycznych historycznych elementach – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Jak podkreślił dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński, bardzo wiele osób dało z siebie tak wiele, aby ten projekt się zakończył.

Nie wiemy, jak będzie wyglądać świat za 10 lat, ale wiemy, że możliwości będą przerastały naszą odpowiedzialność – wyznał dyrektor Cywiński.

Po prezentacji nowej siedziby odbyło się posiedzenie Rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, któremu przewodniczył prof. Marek Kucia.

Do nowego budynku będziemy przeprowadzać się na początku przyszłego roku. Co istotne, pierwszymi gośćmi w nowej siedzibie była grupa 12 byłych więźniów obozu Auschwitz, których gościliśmy niedawno w Miejscu Pamięci na projekcie edukacyjnym. Były to głównie osoby, które do Auschwitz deportowane były jako dzieci z Powstania Warszawskiego – przybliżył Andrzej Kacorzyk.

Rośnie także liczba odwiedzających. Wszystko wskazuje na to, iż frekwencja w 2019 r. będzie jeszcze większa niż w roku ubiegłym, kiedy Miejsce Pamięci odwiedziło 2,152 mln osób.

Dlatego tak ważne było pozyskanie ponad 20 milionów złotych na rozwój planowanego nowego Centrum Obsługi Odwiedzających – stwierdził dyrektor Kacorzyk.

(Źródło: Muzeum Auschwitz/Fot. Marek Lach)