UM Oświęcim: Oświęcim. Zakończono prace w Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście

3 min czytania

Po kilkunastoletnich staraniach i ponad dwuletnich pracach budowlano-konserwatorskich 3 października oficjalnie zakończono projekt adaptacji historycznego budynku tzw. Starego Teatru na nową siedzibę Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Znajdą się tu m.in. nowoczesna sala audytoryjna na prawie 200 osób, multimedialne sale wykładowe, przestrzeń wystawiennicza, biblioteka z czytelnią oraz stanowiska do samodzielnej pracy naukowej.

W uroczystej prezentacji budynku wzięli udział m.in. Paulina Florianowicz, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przedstawiciele Rady MCEAH, dyrekcja i pracownicy Muzeum Auschwitz, a także przedstawiciele wykonawców prac projektowych i adaptacyjnych.

Nowy budynek jest doskonałą ilustracją przesłania zapisanego przez ocalałych i byłych więźniów Auschwitz na kartach Aktu Założycielskiego MCEAH z 2005 r., a także nasze triady edukacyjnej Pamięć, Świadomość, Odpowiedzialność. Te słowa kierują nami teraz i będą kierować naszą działalnością w przyszłości. Pamięć zawarta jest w widocznych w całym obiekcie autentycznych historycznych elementach powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Perspektywa drutu kolczastego, bloku śmierci i innych więźniarskich baraków nie pozwoli na utratę świadomości tego, co wydarzyło się w Auschwitz. O odpowiedzialności chcemy świadczyć my, naszą pracą i projektami, które mają zmienić tych, którzy do nas przyjdą. Chcemy odpowiedzialnie dzielić się niepokojem o nasze współczesne społeczeństwo. Chcemy pobudzać do działania, zwracać uwagę na konieczność reagowania na zło, przemoc, nienawiść, antysemityzm, uprzedzenia i brak tolerancji podkreślił Andrzej Kacorzyk.

W specjalnym liście wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zwrócił się do dyrektora Muzeum Auschwitz oraz wszystkich pracowników Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście: Gorąco pragnę podziękować Wam za troskę o wypełnianie misji zachowania pamięci, pogłębiania i przekazywania wiedzy, by chronić świat przed mechanizmami nienawiści i pogardy dla drugiego człowieka. W dzisiejszych czasach potrzeba nam szczególnie głosicieli prawdy, którzy w duchu współpracy potrafią zapobiegać nowym zagrożeniom”.

Życzę Wam sukcesów w tym dziele, co ułatwi nowa i nowoczesna infrastruktura służąca realizacji projektów edukacyjnych, metodycznych, studyjnych, wolontariackich, wystawienniczych. Jak głosi Akt Założycielski Centrum Edukacyjnego: ‘Na miejscu tej zbrodni zaduma musi przeobrażać się w odpowiedzialność’” napisał wicepremier Gliński.

Bardzo wiele osób dało z siebie tak wiele, aby ten projekt się zakończył, a on tak naprawdę dopiero się rozpoczął. Nie wiemy, jak będzie wyglądać świat za 10 lat, ale wiemy, że możliwości będą przerastały naszą odpowiedzialność mówił dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

Dwa lata temu w Birmie wydarzyło się ludobójstwo, zamordowano 50 tysięcy osób, a ponad pół miliona uciekło do Bangladeszu. Jeszcze ponad 20 lat temu, kiedy ludobójstwo działo się w Rwandzie, było wiele głosów protestujących, mówiących, że nic się nie dzieje. Wobec Birmy nie było nawet tych głosów. Zmierzamy w złym kierunku i z letargu obudzimy się zbyt późno. Jedyną szansą i jedynym wyjściem jest edukacja. Auschwitz jest jednym z bardzo ważnych i niepodważalnych punktów odniesienia dla całego świata dodał.

Po prezentacji nowej siedziby odbyło się posiedzenie Rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, któremu przewodniczył prof. Marek Kucia.

Źródło: Muzeum Auschwitz

Urząd Miasta Oświęcim, http://web.um.oswiecim.pl/, oswiecim.pl/?p=27692

Autor: krystian