Sejm przegłosował co prawda nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji, a zmiany wejdą w życie w styczniu przyszłego roku. Eksperci zauważają jednak, że proponowane zmiany nie wpłyną na sytuację frankowiczów. W tym celu potrzebna jest odrębna i niezależna Ustawa Frankowa. Tylko w ten sposób możliwe jest rozstrzygnięcie wieloletniego konfliktu pomiędzy frankowiczami a bankami.

Czy ustawa frankowa kiedykolwiek wejdzie w życie?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, szczególnie w obecnej sytuacji, gdy wymiar sprawiedliwości pozwala coraz skuteczniej dochodzić swoich praw frankowiczom. Zwłoka rządzących w kwestii ustawy jest jak najbardziej zrozumiała. Jeżeli ustawa frankowa przyjęłaby kształt satysfakcjonujący dla kredytobiorców, banki znalazłaby się w bardzo trudnej sytuacji. Łączna kwota odszkodowań, o które mogliby się ubiegać klienci, grubo przekracza miliard złotych.

Rządzący muszą oczywiście uwzględnić interesy wszystkich swoich klientów. Ustawa miałaby bardzo niekorzystne konsekwencje, które dotknęłyby wszystkich obywateli. Z całą pewnością zwiększyłyby się opłaty bankowe oraz spadłaby atrakcyjność oferowanych kredytów gotówkowych. W ten sposób, banki próbowały by zrekompensować straty poniesione z tytułu unieważnienia umów z frankowiczami. Jednak czy ustawa rządzących jest aby na pewno niezbędna?

Frankowicze nie są pozostawieni sami sobie

Mniej więcej od dwóch lat obserwujemy liczne zmiany zachodzące w podejściu sądów do rozstrzygania spraw związanych z kredytami frankowymi. Jak się okazuje, unieważnienie umowy w wielu przypadkach jest jak najbardziej możliwe. Głównym argumentem jest niewywiązanie się banków z obowiązków kredytodawcy, a także niekorzystne zapisy, które znalazły się w wielu umowach. Tym samym, kredyt we frankach naraził wielu klientów na potężne straty. Zdaniem sądów, jest to argument wystarczający do tego, aby frankowicze mogli walczyć o swoje prawa.

Przychylne wyroki sądów w sprawie frankowiczów

Na uwagę zasługuje na pewno niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii frankowiczów. Decyzja podjęta przez sąd otworzyła kolejną furtkę do odzyskania pieniędzy przez kredytobiorców. Niekorzystne zapisy pozwalają unieważnić kredyt frankowy. W przypadku osób, które spłaciły już swoje zobowiązanie, możliwe jest wystąpienie o odszkodowanie i zwrot nadpłaty z tytułu niekorzystnej indeksacji. Z kolei osoby aktywnie spłacające kredyt mogą wystąpić o odfrankowanie kredytu i przekształcenie go w kredyt złotówkowy. W ten sposób, pozostała kwota będzie mogła zostać spłacona na dużo atrakcyjniejszych warunkach.

W jaki sposób świadczona jest pomoc frankowiczom?

Zagadnieniem zajmują się doświadczone kancelarie radców prawnych, które od lat próbują wspierać frankowiczów w batalii z bankiem. Korzystne zmiany, które obserwujemy w ostatnich latach sprawiają, ż kredyt we frankach pozew ma znacznie większe szanse powodzenia. Z pomocą specjalistów możliwe jest odnalezienie argumentów, które pozwolą skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem.

Przy wyborze kancelarii warto zwrócić uwagę na opinie innych klientów. Na liczne pochwały zapracowała kancelaria Rachelski & Wspólnicy, która od lat zajmuje się prowadzeniem spraw frankowiczów. Podejmując kroki prawne, masz szanse odzyskać frank, a konkretniej, pieniądze stracone z tytułu niekorzystnej indeksacji oraz ryzyka kursowego.

Co dalej z ustawą frankową?