W Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu odbyło się spotkanie z udziałem gości z angielskiego Bradford, specjalistów z zakresu szeroko pojętej pomocy społecznej z terenu naszego powiatu, policjantów oraz wicestarosty Pawła Kobielusza i członkini zarządu Teresy Jankowskiej. Organizatorem spotkania było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu.

Było to już trzecie międzynarodowe spotkanie w ramach projektu pn: „Grow it up – competences and framework for social system youth workers”, realizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu ERASMUS+, Akcja 2: Partnerstwa strategiczne (NR PROJEKTU: 2018-1-PL01-KA205-050049).

Gości powitał wicestarosta Paweł Kobielusz, który życzył uczestnikom owocnej dyskusji. Wspomniał też o pracy naszych powiatowych placówek, które na co dzień pomagają osobom z problemami.

– Spotkanie wypełniła dyskusja na temat roli i znaczenia partnerstwa międzynarodowego w procesie budowania kapitału społecznego, rozwijania współpracy oraz wymiany doświadczeń. Dyskutowano nad rozwiązaniami problemów społecznych w takich obszarach, jak: cyberbezpieczeństwo, cyberprzemoc, hate crime, przemoc domowa, Brexit i związane z nim prawdopodobne deportacje, a tym samym konieczność przygotowania służb społecznych w naszym kraju do pracy z klientem wracającym z Wysp – powiedziała Renata Fijałkowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu.

Uczestnicy konferencji zapoznali się z działaniami prowadzonymi na terenie naszego powiatu przez Policję, kierowników Ośrodków Pomocy Społecznej, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Oświęcimiu oraz Okręgowy Ośrodek dla Osób Poszkodowanych Przestępstwem w Krakowie z Lokalnym Punktem w Oświęcimiu.

Dyskusja toczyła się kierunku znalezienia rozwiązań systemowych we wspomnianych powyżej obszarach.

W spotkaniu uczestniczyli goście z angielskiego Bradford: policjanci Adam Taylor i Munir Akhtar, Mark Waite i Daryll Smith z rady i okręgu miasta Bradford, Aleksandra Marcinkowska i Helen Houlbrook – eksperci z UK Butterfly LTD, organizacji partnerskiej oraz Iwona Serafin z FERI, z organizacji partnerskiej z Krakowa.

Goście z Bardford, ponad 500-tysięcznego miasta zmagającego się z wysoką przestępczością, w którym mieszka wiele mniejszości narodowych podzielili się z polskimi gospodarzami rozwiązaniami stosowanymi na co dzień w swoim mieście.

– Wnioskiem ze spotkania są planowane wizyty międzynarodowe i budowanie wspólnej strategii w edukowaniu, profilaktyce oraz skuteczne reagowanie na działania przestępcze – podsumowała spotkanie dyrektor Fijałkowska.

Fot. RL