To ważny głos w toczącej się debacie na temat przyszłości Europy. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Dachau starosta Marcin Niedziela wraz ze sternikiem Powiatu Dachau Stefanem Loewlem zaapelowali do mieszkańców obu krajów o obronę wartości demokratycznych i swobód obywatelskich w obliczu rosnącej fali populizmu. – Wyciągając wnioski z tragicznej przeszłości, budujmy wspólną Europę opartą na otwartości i tolerancji – podkreślili obaj włodarze.

Wizyta na terenie obozu założonego przez nazistów tuż po dojściu Hitlera do władzy była najważniejszym punktem pobytu delegacji Powiatu Oświęcimskiego w partnerskim Powiecie Dachau. To tu od 1933 r. hitlerowcy udoskonalali metody dręczenia, upodlenia i mordowania swoich oponentów. Metody, które następnie stosowali w pozostałych obozach śmierci, zarówno na terenie Niemiec, jak i okupowanych krajów. Tu „szkolił się” przyszły komendant KL Auschwitz, niesławnej pamięci Rudolfa Hoessa. Za drutami KZ Dachau więziono kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Wielu z nich nie przeżyło.

W tym symbolicznym miejscu, znaczonym cierpieniem i śmiercią dziesiątek tysięcy więźniów starostowie Marcin Niedziela i Stefan Loewl złożyli wspólny wieniec. Z ust obu samorządowców padły ważne słowa. Mówili o konieczności zatrzymania pochodu odradzających się ruchów nacjonalistycznych, negujących demokrację, swobody obywatelskie i prawa mniejszości. Wspomnieli o wartości jaką jest zjednoczona, demokratyczna i pozbawiona uprzedzeń Europa.

Po tej trudnej, ale jakże ważnej lekcji historii, duchem i ciałem wróciliśmy do teraźniejszości. W tych dniach w pięknym bawarskim mieście odbywa się doroczny Volksfest. Święto radości i afirmacji życia, które w ciągu kilku dni odwiedzi około 300 tysięcy gości. Jednym z elementów tego wydarzenia był przemarsz kolorowego korowodu urokliwymi uliczkami Dachau do ogromnego namiotu, w którym biesiadowało kilka tysięcy osób. Chętnie skorzystaliśmy z zaproszenia do czynnego udziału w przemarszu i, co tu dużo ukrywać, byliśmy trochę zaskoczeni tak ciepłym przyjęciem. Starosta oświęcimski dumnie paradował w tradycyjnym bawarskim stroju, który dostał w prezencie od starosty Loewla.

Z kolei na stadionie Bayernu Monachium głośno odznaczyliśmy swoją obecność, nie mając sobie równych podczas próby zorganizowanego dopingu. Zwieńczeniem wizyty na słynnym obiekcie było wykonanie pamiątkowego, grupowego zdjęcia naszej delegacji z flagami Polski i Powiatu Oświęcimskiego. Zdążyliśmy jeszcze wpaść do klubowego sklepu oraz zwiedzić muzeum najlepszej w historii niemieckiej drużyny piłkarskiej, w którym gabloty uginają się pod ciężarem licznych pucharów, w tym tych najcenniejszych – za zwycięstwa w Pucharze Europy i Champions League.

Po powrocie do Dachau udaliśmy się na tutejszy zamek, by w zabytkowych pomieszczeniach obejrzeć prace współczesnej niemieckiej artystki Kathariny Sieverding, twórczyni łączącej pozornie odległe światy.

Podczas pożegnalnej kolacji obdarowaliśmy gospodarzy kulinarnymi specjałami Ziemi Oświęcimskiej. Rewizyta niemieckiej delegacji w stolicy Powiatu Oświęcimskiego nastąpi niebawem. Goście z Bawarii 13 września wezmą udział w uroczystościach z okazji 20-lecia Powiatu Oświęcimskiego.

Chcielibyśmy podziękować współpracownikom starosty Stefana Loewla za przygotowanie z myślą o nas bogatego i ciekawego programu pobytu. Do zobaczenia już wkrótce!

RL